Arachnofobia
Arachnofobia jest zaburzeniem polegającym na odczuwaniu lęku przed pająkami. Większość ludzi reaguje niechęcią do pająków czy skorpionów, jednak ich reakcje ograniczają się jedynie do odczuwania wstrętu na widok tych istot. Osoba chora na arachnofobię odczuwa coś więcej niż wstręt, a mianowicie paniczny lęk przed pająkami i innymi podobnymi bezkręgowcami. Warto wiedzieć, że znaczna większość pająków nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka. Zatem paniczny lęk chorego jest bezpodstawny. Arachnofobia wynika z uwarunkowań psychologicznych, dlatego też w jej leczeniu pomocny może okazać się psycholog lub psychoterapeuta. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia arachnofobii.
Jakie są przyczyny arachnofobii?
Arachnofobia w większości przypadków ma swój początek w dzieciństwie. Wynika ona z przeżycia dziecka związanego z pająkiem, które było dla niego traumatyczne. W związku z tym umysł wytwarza paniczny lęk przed pająkami, aby zapobiec takiej sytuacji w przyszłości. Do traumatycznych przeżyć należą min: bolesne ukąszenie przez pająka lub straszenie dziecka pająkami w dzieciństwie. Arachnofobia może również wynikać z braku oswojenia dziecka z pajęczakami, wtedy w starszym wieku dziecko naturalnie boi się pająków, ponieważ wcześniej nie miało z nimi styczności. Przyczyną lęku przed pająkami może być również lęk rodziców przed pajęczakami i przesadne przestrzeganie dziecka przed nimi.
Jak objawia się arachnofobia?
Lęk przed pająkami objawia się unikaniem miejsc gdzie mogę one występować (strych, piwnica, las, łąka). W momencie napotkania pająki osoba z arachnofobią krzyczy, piszczy, i ucieka lub stoi w miejscu sparaliżowana strachem. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się pocenie się, zawroty głowy, omdlenie i wymioty. Osoba chora na arachnofobię nie przyjmuje do wiadomości informacji, że większość pająków nie jest jadowita i jedynie niewielka część żyjących pająków jest w stanie zagrozić człowiekowi. Ważne jest odróżnienie niechęci do pająków od panicznego lęku przed nimi. Nikt nie musi lubić pająków i ich hodować, jednak odczuwanie silnego stresu na samą myśl o tych pajęczakach jest niezdrowe.
Jak wygląda leczenie arachnofobii?
Lęk przed pająkami leczy się najczęściej poprzez terapię behawioralną. Polega to na rozmowie z terapeutą o pająkach, ocenie sytuacji wywołujących panikę u chorego i powolnym oswajaniem się z pająkami. Najpierw poprzez wspólne przeglądanie różnych zdjęć i filmów z pająkami, a na końcu terapii następuje spotkanie chorego z żywym pająkiem. Zadaniem terapeuty jest powolne dobieranie bodźców, aby stopniowo zmniejszyć lęk u chorego. Arachnofobii nie należy leczyć farmakologicznie.
Czy opłaca się leczyć arachnofobię?
Nasilenie lęku przed pająkami u każdej osoby jest inne. Jeśli czujesz, że arachnofobia znacząco utrudnia twoje życie koniecznie, a jej wyleczenie sprawi ci satysfakcję koniecznie udaj się na terapię. Jeśli jednak nasilenie lęku nie jest duże i nie masz częstego kontaktu z pająkami leczenie nie jest konieczne.
Jak sprawdzić czy mam arachnofobię?
Jeśli zastanawiasz się czy masz arachnofobię, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Czy masz koszmary senne związane z pająkami?
- Co czujesz, gdy widzisz pająka?
- Czy z powodu pająków unikasz lasów, piwnic i strychów?
- Jak reagujesz na widok pająka?
- Czy zdarzyło ci się kiedyś płakać albo krzyczeć na widok pająka?
Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania pokrywają się z objawami arachnofobii, warto rozważyć udanie się na terapię behawioralno-poznawczą do psychologa.