Astma

Astma

22 listopada 2020 Bez kategorii 0

Astma to przewlekła choroba dróg oddechowych prowadząca do ograniczenia ich wydolności. U osoby chorującej na astmę dochodzi do skurczów oskrzeli i gromadzenia się w nich śluzu. Astma charakteryzuje się świszczącym oddechem, uciskiem w klatce piersiowej i dusznościami. Dolegliwości pojawiają się w różnej częstotliwości. Niektórzy mają je codziennie, a inni kilka razy w miesiącu. W Polsce choruje na astmę około 4 miliony osób. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania astmie.

Jakie są przyczyny astmy?

Bardzo popularną przyczyną astmy jest alergia. U niektórych ludzi organizm wytwarza przeciwciała IgE. Gdy alergen ma kontakt z przeciwciałem organizm zaczyna wytwarzać histaminę, która powoduje skurcz oskrzeli i nadmiar wydzieliny. Powoduje to duszności, ponieważ chory jest zmuszony do odkrztuszenia płynu, który gromadzi się w oskrzelach. Warto zaznaczyć, że osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry, otyłość lub mające kontakt z dymem tytoniowym są szczególnie narażone na zachorowanie na astmę. 

Jakie są objawy astmy?

Astma objawia się między innymi kaszlem, bólem w klatce piersiowej, świszczącym skróconym oddechem i dusznościami. Warto wiedzieć, że kaszel może pojawić się również w nocy. Objawy mają charakter napadowy, pojawiają się nagle, gdy zostaną wywołane przez bodziec (np. stres, kontakt z alergenem lub nadmierny wysiłek fizyczny). Zaostrzeniu duszności sprzyja wysokie zanieczyszczenie powietrza. Jeśli chory nie podejmie leczenia powyższe objawy będą nasilać się i spowodują trwałe uszkodzenie układu oddechowego. 

Jak wygląda leczenie astmy?

Diagnostyka astmy polega na wykonaniu badania spirometrycznego, które pozwala ocenić sprawność układu oddechowego. Może też zostać zlecone badanie, polegające na wystawieniu pacjenta na działanie czynnika wywołującego napad duszności. Gdy lekarz potwierdzi, że pacjent choruje na astmę wtedy zostaje wprowadzone leczenie. Astmy nie można wyleczyć, można jedynie łagodzić jej objawy tak, aby móc normalnie oddychać. Leczenie polega na podawaniu choremu leków przeciwzapalnych i rozkurczających mięśnie oskrzeli. Większość z nich podawana jest w formie aerozolu przez inhalatory. 

Jak zapobiegać astmie?

Aby zmniejszyć szansę zachorowania na astmę bądź aktywny fizycznie i zdrowo się odżywiaj. Sport i zdrowe odżywianie są często podawane jako przykład zapobiegania różnym chorobom, ponieważ nadwaga i słaba kondycja skutecznie przyczyniają się do zachorowalności na różne choroby. Ważne jest abyś dbał o regularny wypoczynek i regenerację. Pamiętaj, że jeśli Twój organizm jest zmęczony to jest podatny na infekcje. 

Jeśli chcesz wykonać spirometrię zadzwoń do nas.
Aby zostać naszym pacjentem wypełnij deklarację wyboru lekarza a następnie przynieś ją do nas.