Tężec
Tężec to choroba układu nerwowego wywoływana przez bakterię, a dokładnie przez laseczkę tężca. Laseczki tężca występują wszędzie tam gdzie jest brudno np. w wodzie, glebie i piasku. W przeciwieństwie do gruźlicy, różyczki i świnki tężec nie jest zaraźliwy. Dzięki szczepionce przeciw tężcowi możemy odnotować tylko kilkanaście przypadków zachorowań rocznie. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia oraz zapobiegania tężcowi.
Jak przebiega zakażenie tężcem?
Do zakażenia dochodzi w momencie skaleczenia się. Gdy rana ma kontakt z brudem, a poszkodowany prawidłowo nie oczyści rany, wtedy przedostaną się do niej laseczki tężca. Jeśli skaleczenie jest bardziej rozległe, istnieje wtedy większe ryzyko zakażenia. Szczególną uwagę należy zwrócić przy głębokich skaleczeniach, ranach po ugryzieniu przez zwierzę oraz gdy mamy wbite ciało obce.
Jakie są objawy tężca?
Pierwszymi objawami tężca są zaburzenia czucia, ból głowy i przeczulica w miejscu skaleczenia. Później pojawiają się drgawki i wzmożone napięcie mięśniowe, które może prowadzić do duszności. Napięcia mięśni są dla chorego niezwykle bolesne. Dodatkowo mogą wystąpić objawy takie, jak: wyższa temperatura ciała, potliwość, podwyższone ciśnienie tętnicze i uśmiech sardoniczny. Tężec jest bardzo poważną chorobą, która zwykle przebiega w sposób ciężki i może skończyć się śmiertelnie.
Jak wygląda leczenie tężca?
Diagnostyka tężca opiera się o wywiad z pacjentem, który informuje lekarza o zanieczyszczeniu rany. Pacjent musi również poinformować o tym, kiedy szczepił się przeciw tężcowi. Po wykonaniu diagnozy choremu podaje się anatoksynę, antybiotyki oraz leki przeciwbólowe. Ponadto lekarz dokładnie oczyszcza ranę, przez którą doszło do zakażenia. Leczenie tężca odbywa się w warunkach szpitalnych.
Jak zapobiec tężcowi?
Istnieje szczepionka przeciw tężcowi ujęta w kalendarzu szczepień i jest ona obowiązkowa. Odporność na tężec z czasem zmniejsza się, dlatego trzeba szczepić się przeciw niemu co 10 lat. Osobę nigdy nie szczepionym po skaleczeniu powinno się poddać szczepieniu przeciw tężcowi.
Jeśli chcesz umówić się na szczepienie zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 81.
Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.