Mononukleoza
Mononukleoza to infekcja wirusowa, która w początkowej fazie przypomina grypę. Powoduje ją wirus EBV należący do tej samej grupy wirusów co wirus opryszczki. Choroba ta objawia się silny bólem gardła, powiększeniem węzłów chłonnych, katarem i drastycznie obniżonym samopoczuciem. Na zarażenie się wirusem najbardziej narażone są dzieci i młodzież. Warto wiedzieć, że wirus EBV jest przyczyną powstawania chłoniaka, czyli złośliwego nowotworu. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania mononukleozie.
Jakie są przyczyny mononukleozy?
Przyczyną mononukleozy jest zakażenie organizmu wirusem EBV. Przenosi się on drogą kropelkową. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z wydzielinami z organizmu chorego lub jego rzeczami. Często chorują na nią dzieci, ponieważ lubią wkładać palce i zabawki do buzi. Mononukleoza nazywana jest chorobą pocałunków, ponieważ na zachorowanie jest narażona młodzież podczas całowania się. Dzieci i młodzież zazwyczaj przechorowują tę chorobę łagodnie.
Jakie są objawy mononukleozy?
Mononukleoza rozwija się w czasie 4-7 tygodni. Pierwszym objawem jest znaczne pogorszenie samopoczucia, a w kolejnych dniach pojawiają się objawy grypopodobne takie jak: gorączka, zapalenie gardła, ból głowy, brak apetytu, dreszcze i katar. Może pojawić się również obrzęk powiek oraz wysypka na tułowiu i kończynach. Mononukleozę można pomylić z Covid-19, ponieważ wszystkie te choroby mają objawy grypopodobne. Są jednak pewne różnice pomiędzy Covid-19 a mononukleozą (typowe objawy Covid-19 znajdziesz tutaj).
Jak wygląda leczenie mononukleozy?
Wirus EBV atakuje krwinki białe, dlatego aby potwierdzić mononukleozę należy wykonać badanie krwi. Gdy badania wykażą mononukleozę rozpoczyna się leczenie. Niestety nie istnieją leki przeciwwirusowe zwalczające mononukleozę, dlatego lekarz przepisuje acyklowir lub ibuprofen, aby złagodzić objawy. Podczas choroby pacjent powinien jeść lekkostrawne potrawy, aby nie obciążać wątroby. Warto również płukać gardło lub stosować preparaty w sprayu łagodzące ból gardła np. Tantum Verde.
Jak zapobiegać mononukleozie?
Nie istnieje szczepionka przeciw wirusowi EBV. Jedyną metodą zapobiegania jest dbanie o higienę osobistą. Mimo wszystko uniknięcie wirusa EBV jest trudne, ponieważ około 98% ludzi ma lub miała styczność z tym wirusem. Przechorowanie mononukleozy powoduje wytworzenie przeciwciał w organizmie, dzięki czemu będziemy na nią odporni przez resztę życia.
Jeśli chcesz wykonać badania krwi skontaktuj się z nami.