Leki, Wyroby Medyczne i Suplementy

Leki, Wyroby Medyczne i Suplementy

26 grudnia 2021 Bez kategorii 0

Leki, suplementy i wyroby medyczne są dostępne w każdej aptece internetowej, i stacjonarnej. Często spotykamy się ze zdaniem pacjentów, że te 3 rodzaje preparatów mają takie samo działanie. Jest to duży błąd prowadzący do komplikacji zdrowotnych. Każda z kategorii preparatów różni się pod względem działania, skuteczności i regulacji prawnych, które je obowiązują. W tym artykule poznasz szczegółową specyfikę leków, wyrobów medycznych i suplementów diety. 

Czym są suplementy diety?

Suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie diety. Czyli jest to żywność, dlatego oczekuj od nich działania dokładnie takiego samego, jak oczekujesz od żywności (spożywanie owoców, warzyw itd.). Suplementy diety nie leczą i są powinny je stosować osoby zdrowe. Suplementy nie mogą wykazywać działania leczniczego. 

Czy suplementy diety działają?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić czy suplementy diety działają, czy nie. Zawierają one witaminy i składniki mineralne. Stwierdzenie, czy suplement działa czy nie, można porównać do przypadku, w którym ocenia się, czy witaminy C i E zawarte w pomidorach działają. 

Czy suplementy są badane? 

Nie można mieć pewności czy skład napisany na opakowaniu suplementu diety zgadza się z rzeczywistą jego zawartością. Żeby wprowadzić suplement na rynek trzeba powiadomić GIS o jego nazwie, postaci produktu i składzie. Po tym już można rozpocząć sprzedaż suplementu diety. Przy tak ogromnej liczbie suplementów niemożliwe jest sprawdzenie ich wszystkich. Niektóre firmy farmaceutyczne zlecają badania swoich suplementów, które nie są obowiązkowe. Działa to zdecydowanie na plus danego suplementu i wtedy warto rozważyć taki suplement diety. 

Czy warto kupować suplementy diety? 

Jeśli masz do wyboru lek i suplement diety zawsze wybieraj lek, ponieważ ma on przebadany skład. Jednak w przypadku niektórych witamin nie ma leków na polskim rynku. Jeśli decydujesz się na suplementację pamiętaj, aby wybierać suplementy od zaufanych firm, które produkują również leki. Warto również zwrócić uwagę czy wśród suplementów, których szukasz, któryś z nich został dodatkowo przebadany. 

Czym są wyroby medyczne?

Wyroby medyczne to wszelkie przyrządy służące do diagnozowania, leczenia, łagodzenia objawów chorób lub urazów. Do tej grupy zaliczamy plastry, opatrunki, testy diagnostyczne. Coraz częściej stwierdzenie to dotyczy tabletek i syropów. W ich przypadku oznaczo to coś pomiędzy suplementem diety a lekiem. Mogą one wykazywać działanie lecznicze, jednak w ograniczonym zakresie. Najlepiej opisać to na przykładzie tabletek na ból gardła sklasyfikowanych, jako wyrób medyczny. Takie tabletki będą zawierały witaminy A, E, oliwę z oliwek lub inne substancje o działaniu nawilżającym lub powlekającym. Leki na ból gardła będą zawierać substancje przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze czy przeciwobrzękowe, których wyroby medyczne nie zawierają. 

Czy wyroby medyczne są badane?

Nie każdy wyrób medyczny przed wprowadzeniem do obrotu musi zostać przebadany klinicznie. Obowiązkowi podlegają jedynie wyroby medyczne do implantacji, takie jak np. rozruszniki serca czy implanty piersi. Konieczność badań powstaje jedynie, gdy nie można dokonać oceny wyrobu na podstawie badań innych podobnych wyrobów medycznych.

Czym są leki?

Lek to substancja lub mieszanina substancji posiadająca właściwości leczenia lub zapobiegania chorobom występującym u ludzi lub zwierząt. Dzielimy je na: OTC, które można kupić bez recepty oraz RX, które można kupić wyłącznie na receptę. Leki monitoruje Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna, która odpowiada za wycofanie preparatu z rynku, w razie ewentualnych nieprawidłowości.  Lek rozpoznasz po napisie na opakowaniu “Produkt Leczniczy”, numerze pozwolenia na dopuszczenie leku do obrotu oraz po rozbudowanej ulotce, w której znajdziesz wskazania, przeciwwskazania i skutki uboczne leku.

Czy leki są badane?   

Leki podlegają stałej kontroli jakościowej i ilościowej, i regularnej kontroli bezpieczeństwa. Co najmniej raz na 3 lata GIF sprawdza czy wytwórca spełnia obowiązki wynikające z przepisów ustawy. Zanim lek zostanie wprowadzony na rynek musi zostać przebadany klinicznie.

Przed zażyciem jakiegokolwiek leku przeczytaj ulotkę o jego stosowaniu. Substancje zawarte w lekach to nie cukierki, a każda z nich ma swoje skutki uboczne. 

Jeśli chcesz zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.