Kleszczowe Zapalenie Mózgu
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to rodzaj zapalenia mózgu wywołany przez infekcję wirusową TBE. Wirusem zarazić się możemy głównie poprzez ukąszenie przez kleszcza. Atakuje on mózg i układ nerwowy człowieka. Zakażenie wirusem objawia się silnym bólem głowy i stawów oraz gorączką (nawet do 41 stopni Celsjusza). W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Jakie są przyczyny kleszczowego zapalenia mózgu?
Warto wiedzieć, że nie każdy kleszcz jest zainfekowany wirusem TBE. Około 1 na 150 osób choruje na kleszczowe zapalenie mózgu po ukąszeniu przez kleszcza. Ukąszenie przez zainfekowanego kleszcza nie oznacza rozwinięcia się choroby. Zdarzyć się może, że infekcja nie wywoła żadnych zauważalnych objawów. Możemy zakazić się wirusem poprzez ukłucie przez kleszcza, jednak nie tylko kleszcze przenoszą TBE. Wirusa mogą również przenosić zające, ptaki, krowy, kozy lub psy, które zostały ukąszone przez kleszcza i zakażone wirusem. Taka sytuacja zdarza się rzadko.
Jakie są objawy kleszczowego zapalenia mózgu?
Kleszczowe zapalenie mózgu na początku objawia się bólem głowy i stawów. Są to objawy bardzo podobne do grypy. Gdy organizm nie obroni się przed wirusem, wtedy zaczyna on atakować układ nerwowy. Pojawia się silny ból głowy, gorączka i sztywność karku. W późniejszym etapie choroby dochodzi do zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego. Mogą pojawić się wtedy zaburzenia świadomości i mowy lub porażenie kończyn.
Jak wygląda leczenie kleszczowego zapalenia mózgu?
Nie istnieje lek na kleszczowe zapalenie mózgu. Leczenie polega na łagodzeniu objawów, zażywaniu leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i przeciwobrzękowych. Nawet szybkie usunięcie kleszcza z powierzchni ciała nie gwarantuje ochrony przed KZM. Jeśli kleszcz jest zakażony to wirus dostaje się do organizmu człowieka zaraz po ukłuciu. Z racji, że nie istnieje lek przeciw KZM bardzo ważne jest aby podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze przeciw tej chorobie.
Jak zapobiegać kleszczowemu zapaleniu mózgu?
Istnieje szczepionka przeciw KZM. Jeśli dużo czasu spędzasz w miejscach, w których przebywają kleszcze powinieneś zaczepić się przeciw KZM. Zapobieganie KZM polega na zmniejszeniu ryzyka ukąszenia przez kleszcza. Noś obcisłe spodnie, wysokie buty i skarpety. Zadbaj o to, aby ubranie, które nosisz było w jasnym kolorze, wtedy łatwiej zlokalizujesz kleszcza przyczepionego do odzieży.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o chorobach przenoszonych przez kleszcze, przeczytaj artykuł na temat boreliozy, znajdziesz w nim przydatne informacje, na temat tej choroby.