Holter ciśnieniowy

Holter ciśnieniowy

29 maja 2022 Bez kategorii 0

Holter ciśnieniowy to urządzenie, które ma za zadanie mierzyć wartość ciśnienia skurczowego, rozkurczowego i częstotliwość rytmu serca. Przy jego użyciu wykonuje się badanie polegające na całodobowym pomiarze ciśnienia krwi, co pozwala na analizę zmian ciśnienia i uniknięcie błędu pomiarowego. Urządzenie składa się z mankietu naramiennego i aparatu odpowiadającego za zapis pomiarów ciśnienia krwi. Pomiar dokonywany jest raz na 15 minut w ciągu dnia i raz na 30 minut w ciągu nocy. Badanie to zaleca się głównie u pacjentów, którzy borykają się z nadciśnieniem lub niedociśnieniem tętniczym. W tym artykule poznasz charakterystykę badania holterem ciśnieniowym. 

W jakim celu stosuje się holter ciśnieniowy?

  • Kontroli nadciśnienia tętniczego
  • Oceny skuteczności obecnego leczenia
  • Rozpoznania nagłych zmian ciśnienia tętniczego
  • Diagnostyki nadciśnienia tętniczego
  • Sprawdzenia ciśnienia krwi podczas wykonywania codziennych zadań
  • Eliminacji zjawiska białego fartucha
  • Diagnostyki częstych omdleń i zawrotów głowy

Jak przygotować się do badania holterem ciśnieniowym?

Badanie wykonywane przy użyciu holtera ciśnieniowego nie wymaga specjalnego przygotowania. Na wizytę u lekarza konieczne jest zabranie ze sobą poprzednich wyników badań. Holter ciśnieniowy jest zakładany i zdejmowany przez lekarza. W momencie montowania go warto mieć na sobie luźne ubrania, aby nie zaburzać pracy urządzenia. Przez następne 24 godziny od założenia holtera pacjent powinien prowadzić normalny tryb życia. Przed badaniem koniecznie należy wziąć prysznic, ponieważ podczas korzystania z holtera nie wolno kąpać się, aby nie zalać urządzenia.

Jak przebiega badanie holterem ciśnieniowym?

Lekarz zakłada pacjentowi holter ciśnieniowy umieszczając mankiet na ramieniu i aparat w pasie. Od tego momentu holter wykonuje pomiary ciśnienia krwi co 15 minut w ciągu dnia i co 30 minut w ciągu nocy. Gdy holter ciśnieniowy rozpoczyna pracę mankiet automatycznie napełnia się powietrzem tak, jak podczas normalnego badania ciśnienia krwi. Po 24 godzinach należy udać się do kardiologa, który zakładał holter w celu zdemontowania go i odczytania wyników. Specjalista kardiolog opisze wtedy wyniki odczytane z holtera. Aby badanie było miarodajne pacjent w trakcie trwania badania musi prowadzić notatki, w których zapisuje informacje, takie jak: 

  • Godzina rozpoczęcia snu i jego zakończenia
  • Czynności wykonywane w ciągu dnia (spacer, bieganie, praca itd.)
  • Momenty silnego zdenerwowania 
  • Ewentualne niepokojące objawy, które miały miejsce podczas badania
  • Zażywane leki (godzina zażycia i nazwa leku)

W trakcie badania nie wolno używać koców i poduszek elektrycznych.

Jakie są przeciwwskazania do badania holterem ciśnieniowym?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania holtera ciśnieniowego. Badanie to mogą wykonywać ludzie w każdym wieku. Można je powtarzać wiele razy, jest ono bezpieczne i bezinwazyjne. Wykonuje się je zarówno u dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży. Badanie holterem można wykonywać niezależnie od wieku i stanu zdrowia pacjenta. 

Jeśli chcesz wykonać badanie holterem ciśnieniowym zadzwoń do nas.
Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Poradnia Kardiologiczna