Daltonizm
Daltonizm to wada wzroku która sprawia, że oczy nie są w stanie rozpoznawać kolorów. Nazwa choroby pochodzi od angielskiego fizyka Johna Daltona, który jako pierwszy zauważył, że dostrzega kolory inaczej niż pozostali ludzie. Ludzkie oko jest w stanie rejestrować bardzo dużą liczbę barw, które są wynikiem połączenia trzech głównych kolorów: czerwonego, niebieskiego i zielonego. W zależności od rodzaju daltonizmu u chorego zostaje zaburzona zdolność widzenia, któregoś z nich. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, rodzaje i sposoby leczenia daltonizmu.
Jakie są przyczyny daltonizmu?
Daltonizm wynika głównie z chorób genetyczne. Dokładnie chodzi o gen, umieszczony w chromosomie X. W kodzie genetycznym mężczyzny znajduje się jeden chromosom X, a u kobiety dwa chromosomy X. Dlatego u mężczyzn szansa pojawienia się daltonizmu jest dużo większa niż u kobiet. Innymi przyczynami daltonizmu mogą być wcześniej przebyte choroby związane z drogami wzrokowymi i siatkówką. Daltonizm występuje również jako powikłanie po zażyciu substancji psychoaktywnych.
Jakie są rodzaje daltonizmu?
- Dichromatyzm
Występuje w momencie, gdy brakuje fotoreceptora. Chory nie odróżnia wtedy jednej z trzech głównych barw (zielonej, niebieskiej lub czerwonej).
- Trichromatyzm
Pojawia się wtedy, gdy czułość czopków w siatkówce jest różna. Objawem tego rodzaju daltonizmu jest obniżenie nasycenia barw widzianych przez chorego.
- Monochromatyzm
Jest to najbardziej dokuczliwa odmiana daltonizmu. Powoduje, że chory całkowicie nie odróżnia od siebie barw. Osoby cierpiące na monochromatyzm widzą świat w kolorach czarno-białych. Do tego dochodzi niska ostrość wzroku, co znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dolegliwość ta na szczęście występuje najrzadziej.
Jak wygląda leczenie daltonizmu?
Niestety nie istnieje metoda pozwalająca całkowicie wyleczyć wrodzony daltonizm. Jeśli był on spowodowany przez inne czynniki niż genetyczne np. przez zaćmę można go wyleczyć. Po przeprowadzeniu operacji chory normalnie będzie widział kolory. Wrodzony daltonizm można jedynie skorygować poprzez soczewki kontaktowe, które wywołują w oczach bodźce, które pozwolą widzieć kolory jak osoba zdrowa. Badania wykonywane przez okulistę celem dobrania odpowiednich soczewek są dosyć czasochłonne i opierają się na przeglądaniu kolorowych obrazków.
Jeśli chcesz zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.