Cholesterol
Cholesterol HDL i LDL jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to związek chemiczny produkowany wyłącznie w organizmach zwierzęcych. Wytwarza się w organizmie człowieka, choć można również przyjmować go wraz z pokarmem. Nie rozpuszcza się on we krwi tak samo, jak inne tłuszcze. Aby móc transportować się po organizmie musi połączyć się z białkami i stworzyć lipoproteiny, które dzielimy na dwa rodzaje: HDL i LDL. Nadmiar cholesterolu LDL może skutkować miażdżycą naczyń, udarem mózgu, zawałem serca i innymi groźnymi powikłaniami. Dlatego warto dbać o utrzymanie normy poziomu cholesterolu w organizmie. W tym artykule dowiesz się czym jest cholesterol, poznasz jego charakterystykę i skutki jego nadmiaru w organizmie.
Po co człowiekowi cholesterol?
Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest podstawowym składnikiem błon komórkowych i mitochondriów, stanowiąc przy tym 50% lipidów w błonach komórkowych. Reguluje on aktywność kanałów jonowych i funkcje receptorów. Bez niego nie byłaby możliwa komunikacja między komórkami w organizmie. Odpowiada on również za syntezę hormonów płciowych i płodność, dlatego jego nieodpowiedni poziom może skutkować zaburzeniami erekcji.
Cholesterol dobry vs zły
Cholesterol HDL nazywany dobrym cholesterolem chroni naczynia krwionośne przed miażdżycą, ponieważ wiąże zbędny cholesterol i przenosi go do wątroby. Niski poziom cholesterolu HDL w organizmie znacząco zwiększa ryzyko choroby wieńcowej. Sztuczne podwyższanie poziomu cholesterolu HDL do poziomu ponad normę nie ma sensu, ponieważ nie udowodniono, aby zmniejszało to ryzyko zawału serca i innych chorób.
Cholesterol LDL – nazywany złym cholesterolem odpowiada za transport wolnego cholesterolu do miejsc, w których jest on niezbędny w organizmie. Jeśli jest on w normie nie szkodzi człowiekowi. Nadmiar cholesterolu LDL powoduje odkładanie się go w ścianach naczyń krwionośnych, co jest niekorzystne dla organizmu. Może to powodować powstawanie blaszek miażdżycowych, które zwężają naczynia krwionośne utrudniając przepływ krwi.
Cholesterol nie-HDL
Cholesterol nie-HDL to parametr, który powstaje, gdy odejmiemy poziom cholesterolu HDL od całkowitego poziomu cholesterolu we krwi. Oznacza on poziom ryzyka zachorowania na choroby serca i naczyń krwionośnych. Nie jest to to samo co cholesterol LDL ponieważ nie-HDL poza tym, że ma w sobie cholesterol LDL dodatkowo zawiera grupę lipoprotein miażdżycotwórczych.
Norma cholesterolu w organizmie
Stężenie cholesterolu HDL powinno być większe niż 40 mg/dl. Natomiast poziom cholesterolu LDL nie może przekraczać 115 mg/dl. Te normy powinny zostać zachowane, natomiast są przypadki, w których badania należy interpretować indywidualnie. Do takich należą między innymi sytuacje, w których pacjent zażywa leki, wtedy wyższy wynik cholesterolu nie musi oznaczać problemów ze zdrowiem.
Przyczyny wysokiego poziomu cholesterolu LDL
Najczęściej zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL wiąże się z nieodpowiednią dietą i brakiem aktywności fizycznej. Nadwaga zmniejsza poziom dobrego cholesterolu HDL powodując podniesienie cholesterolu LDL. Warto wiedzieć, że poziom cholesterolu naturalnie rośnie po 30 roku życia. Palenie papierosów również pozostaje nie bez znaczenia, ponieważ podobnie, jak nadwaga obniża cholesterol HDL i zwiększa poziom LDL. Osoby u, których rodzina cierpi na zaburzenia gospodarki lipidowej są obarczone większym ryzykiem takich samych problemów.
Jakie są objawy zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL?
Wysoki poziom cholesterolu LDL przez długi czas nie daje żadnych objawów. Zwykle dowiadujemy się o nim przypadkowo, gdy układ krążenia zaczyna niedomagać. Gdy pojawią się objawy, takie jak: zaburzenia koncentracji, żółte zgrubienia i guzki na skórze jest już trochę za późno, ponieważ oznacza to rozwój miażdżycy. Dlatego tak ważne jest regularne badanie poziomu cholesterolu we krwi.
Jak leczyć nadmiar cholesterolu?
Obniżenie wysokiego poziomu cholesterolu LDL polega na zwiększeniu regularnej aktywności fizycznej, odstawieniu używek i zmianie sposobu odżywiania. Można również wspomóc się preparatami dostępnymi w aptece, takimi jak np. Berimal Forte czy Liveran Complete,
Dieta na cholesterol
Jeśli zmagasz się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu LDL zrezygnuj ze spożywania tłustego mięsa, tłustych serów żółtych, parówek, masła, smalcu i wędlin. Warto również wyrzucić ze swojej diety dania typu fast-food, słone przekąski, słodycze i żywność wysoko przetworzoną. Zamiast tego warto jeść chude mięso, tłuste ryby morskie, warzywa, owoce i chude sery żółte. W przypadku przygotowywania potraw warto rozważyć ich duszenie lub pieczenie zamiast smażenia.
Czy cholesterol powoduje raka?
Cholesterol w odpowiednim poziomie w organizmie nie powoduje raka. Wykazano natomiast, że wysoki poziom złego cholesterolu (LDL) sprzyja rozwojowi raka piersi. Jednak groźniejsza od raka jest miażdżyca, która jest powodowana przez nadmiar cholesterolu LDL. W przypadku większości nowotworów istnieją sposoby ich leczenia, jeśli zostaną odpowiednio wykryte. Miażdżyca niestety nie jest uleczalna, nie istnieją żadne leki odwracające postęp choroby. Można jedynie spowolnić jej postęp.
Jeśli potrzebujesz zbadać swój poziom cholesterolu zwróć się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli jesteś naszym pacjentem zadzwoń pod numer 14 688 88 81, aby otrzymać skierowanie na bezpłatne badania.