Borelioza
Borelioza to choroba zakaźna wywoływana przez krętki Borrelia burgdorferi lub cysty. Krętki przenoszone są przez kleszcze. Okres wylęgania się boreliozy trwa od 3 do 30 dni. Jej objawy mogą się pojawić nawet po kilku latach. Objawia się między innymi zapaleniem skóry, rumieniem wędrującym po ukąszeniu kleszcza i wymiotami. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia tej choroby.
Jakie są przyczyny boreliozy?
Borelioza jest powodowana przez zakażenie organizmu krętkami Borrelia burgdorferi. Do zakażenia dochodzi podczas ukąszenia przez kleszcza , który wraz ze śliną wprowadza do naszego organizmu substancję znieczulającą. Wydawać się może, że kleszcze można spotkać tylko spacerując po lesie. Niestety możemy je spotkać również w mieście, na placach zabaw, w parkach, a nawet u siebie na działce. Warto wiedzieć, że nie każdy kleszcz przenosi boreliozę. Jeśli trafi się kleszcz zarażony boreliozą, bardzo ważne jest aby go jak najszybciej wyjąć. Więcej na temat zapobiegania ukąszeniom kleszczy dowiesz się w artykule na ten temat.
Jakie są objawy boreliozy?
Często pojawiającym się objawem boreliozy jest rumień wędrujący czyli czerwona plamka pojawiająca się w miejscu ukąszenia przez kleszcza stopniowo powiększająca się. Mogą powiększyć się węzły chłonne oraz wystąpić objawy podobne do grypy takie jak między innymi: gorączka, ból głowy stawów i mięśni.
3 fazy boreliozy:
1.Faza wczesna
W tej fazie często pojawia się rumień wędrujący oraz objawy podobne do grypy.
2.Faza rozsiana
Faza ta Rozpoczyna się kilka miesięcy po ukąszeniu kleszcza. Bakterie Borrelia przedostają się do stawów lub układu nerwowego powodując zaburzenia lub zapalenie stawów. Rozpoczęcie leczenia w tej fazie znacząco zmniejsza jego skuteczność.
3.Faza przewlekła
W tej fazie występują poważne powikłania takie, jak zapalenie stawów, ciągłe osłabienie organizmu. Podjęcie leczenia w tej fazie jest znacznie mniej skuteczne niż w fazie wczesnej.
Jak wygląda leczenie boreliozy?
Leczenie boreliozy polega na podawaniu antybiotyków doustnie takich jak np. Zinnat lub Sumamed. Dawkę antybiotyku ustala lekarz. Kuracja antybiotykowa kończy się w momencie ustąpienia objawów, takich jak rumień i zapalenie stawów. W przypadku późnego rozpoznania boreliozy może okazać się, że dolegliwości nie ustąpią całkowicie, ze względu na uszkodzenie stawów..
Powikłania po boreliozie
Na powikłania po boreliozie narażone są osoby, które późno rozpoczęły leczenie, a kleszcz przebywał na ich ciele ponad 24 godziny. Do tych powikłań należą między innymi: zapalenie mózgu, zapalenie nerwu wzrokowego, porażenie nerwu twarzowego i zapalenie opon mózgowych.