Angina

Angina

11 października 2020 Bez kategorii 0

Angina to choroba zakaźna objawiająca się ostrym zapaleniem migdałków i błony śluzowej gardła. Najczęściej jest wywoływana przez paciorkowce, które mogą długo przebywać w organizmie zanim go zaatakują. Charakterystycznymi objawami anginy są: gorączka, dreszcze, silny ból gardła i osłabienie organizmu. Na anginę często chorujemy latem, gdy naczynia krwionośne są rozszerzone. Spożywanie lodowatych napojów lub jedzenie lodów powoduje niedokrwienie śluzówki gardła, co sprzyja rozwojowi bakterii. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia anginy.

Jakie są przyczyny anginy?

Przyczyną anginy są wirusy lub bakterie, najczęściej paciorkowce. Rzadziej zdarza się, aby angina została wywołana przez gronkowce, pałeczki grypy, czy Escherichia coli. Bakteria dostaje się do organizmu i przebywa w nim. W momencie przemęczenia i osłabienia organizmu bakterie szybko rozmnażają się i atakują gardło. Pamiętaj, że picie lodowatych napojów, jedzenie lodów, niewłaściwe korzystanie z klimatyzacji i ubieranie się nieadekwatnie do pogody, samo w sobie nie powoduje chorób. Wpływa negatywnie na organizm i powoduje jego osłabienie, dzięki czemu staje się on bardziej podatny na infekcje takie jak np. angina. 

Jakie są objawy anginy?

Angina objawia się charakterystycznie. Głównymi objawami są między innymi: wysoka gorączka, ból głowy, osłabienie organizmu, bardzo silny ból gardła utrudniający jedzenie, picie i przełykanie śliny. Występuje również kaszel, powiększone węzły chłonne, nieprzyjemny zapach z ust, chrypka i biało-żółty nalot na migdałkach. 

Jak wygląda leczenie anginy?

Leczenie anginy spowodowanej bakteriami polega na podawaniu antybiotyków (najczęściej penicyliny). Jeśli angina jest spowodowana wirusami lub grzybicą, antybiotyk nie zadziała. Pamiętaj, że antybiotyki działają tylko na infekcje bakteryjne. Na infekcje wirusowe antybiotyk nie pomaga. Podaje się również leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Warto położyć się do łóżka, ponieważ Twój organizm będzie osłabiony w trakcie choroby. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ podczas choroby będziesz pocić się. Po przechorowaniu anginy zaleca się wykonać badania EKG, moczu i morfologię w celu wykrycia ewentualnych powikłań. 

Jak zapobiegać anginie?

Nie istnieje szczepionka przeciwko anginie. Jedynymi sposobami zapobiegania anginie jest dbanie o siebie, unikanie dużych skupisk ludzi, unikanie nagłych zmian temperatur, dbanie o odporność organizmu i jamę ustną. 

Jeśli chcesz umówić się na wizytę kontrolną do lekarza zadzwoń do nas.
Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.