Zapalenie mięśnia sercowego
Zapalenie mięśnia sercowego to choroba serca powodująca stan zapalny komórek mięśnia sercowego i naczyń serca, co może prowadzić do śmierci chorego. Dolegliwość ta daje niewyraźne objawy, takie jak duszności i osłabienie organizmu. Może ona również przebiegać bezobjawowo, przez co trudno ją zdiagnozować. Przyczyną zapalenia mięśnia sercowego są między innymi infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia tej choroby.
Jakie są przyczyny zapalenia mięśnia sercowego?
Zapalenie mięśnia sercowego może być spowodowane enterowirusem, infekcją grzybiczą (np. przez Aspergillus), bakteryjną (pneumokoki, gronkowce) lub przez pasożyty (np. tasiemce). Choroba ta może wystąpić również jako powikłanie po grypie.
Jakie są objawy zapalenia mięśnia sercowego?
Zapalenie mięśnia sercowego objawia się dusznościami, bólem głowy, bólem w klatce piersiowej nasilającym się w czasie wysiłku fizycznego, kołataniem serca i napadami kaszlu. Objawom tym mogą towarzyszyć problemy z koncentracją, ból gardła, osłabienie organizmu, drętwienie rąk i omdlenia na skutek niedotlenienia organizmu.
Diagnostyka zapalenia mięśnia sercowego
Diagnozowanie zapalenia mięśnia sercowego polega na wykonaniu badań krwi, rezonansu magnetycznego, RTG klatki piersiowej, EKG i Echo serca. Warto regularnie wykonywać badania, ponieważ pozwolą one wykryć tę dolegliwość i odpowiednio wcześnie ją wyleczyć.
Jak wygląda leczenie zapalenia mięśnia sercowego?
Leczenie zapalenia mięśnia sercowego zależy od przyczyny choroby. Jeśli przyczyną jest infekcja bakteryjna wtedy stosuje się terapię antybiotykową. W przypadku innych przyczyn lekarz dobiera odpowiednie leki adekwatne do przyczyny choroby. Niezależnie od przyczyny zapalenia mięśnia sercowego należy zrezygnować z aktywności fizycznej i stosować dietę zdrową dla serca i układu krążenia. W przypadku rozwoju niewydolności serca może okazać się konieczny jego przeszczep.
Czy da się całkowicie wyleczyć zapalenie mięśnia sercowego?
Zwykle objawy choroby znikają po kilku tygodniach i nie dochodzi do powikłań, zatem zostaje ona wyleczona. Warto pamiętać, że pomimo ustąpienia objawów należy dużo odpoczywać i unikać wysiłku fizycznego przez kilka następnych miesięcy.
Jeżeli zauważyłeś u siebie, któreś z powyższych objawów nie ignoruj tego. Zadzwoń do nas i umów się na badania specjalistyczne.
Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.