RTG Klatki Piersiowej

RTG Klatki Piersiowej

12 czerwca 2022 Bez kategorii 0

RTG klatki piersiowej to badanie pozwalające na ocenę stanu dróg oddechowych, tkanek, naczyń krwionośnych i serca. Polega ono na prześwietleniu klatki piersiowej promieniami X, co pozwala na ocenę wszystkich organów zlokalizowanych wokół klatki piersiowej. Do jego wykonania używa się aparatu cyfrowego zamocowanego na ścianie, który jest wyposażony w kliszę promienioczułą oraz tuby emitującą promienie rentgenowskie. Badanie pozwala na wykrycie min.: zapalenia płuc, gruźlicy, niewydolności serca i zapalenia wsierdzia. Powinni je wykonać pacjenci, którzy odczuwają ból w klatce piersiowej i duszności. 

Jakie choroby wykrywa RTG klatki piersiowej?

  • Obrażenia klatki piersiowej
  • Zapalenie płuc
  • Zmiany nowotworowe płuc
  • Niewydolność serca
  • Niewydolność układu krążenia
  • Zmiany torbielowate
  • Choroby i wady serca
  • Przerzuty nowotworowe
  • Rozedmy płuc
  • Nieprawidłowości okolicznych węzłów chłonnych
  • Płyn w opłucnej

Wskazania do wykonania RTG klatki piersiowej:

RTG klatki piersiowej jest wykonywane regularnie w ramach corocznych badań okresowych pracowników, którzy pracują ze szkodliwymi substancjami. Płuca nie bolą, ponieważ nie są unerwione, co utrudnia wykrycie ewentualnych chorób. Lekarz skieruje Cię na na to badanie, gdy zauważy objawy takie, jak:

  • Długotrwały kaszel
  • Ból w klatce piersiowej
  • Duszności
  • Krwawienie z przełyku

Jak przygotować się do RTG klatki piersiowej?

Badanie rentgenowskie klatki piersiowej nie wymaga specjalnych przygotowań. Jedyne co musisz zrobić to przyjść na badanie punktualnie ze skierowaniem i dokumentem tożsamości. W przypadku dzieci konieczne będzie zabranie ze sobą książeczki zdrowia dziecka. Dla wygody pacjenta warto założyć luźne ubrania, które pozwolą łatwo rozebrać się od pasa w górę. Warto również zostawić wszelkie metalowe elementy (łańcuszki, pierścionki, kolczyki) w domu, aby nie marnować czasu na ich zdejmowanie przed badaniem. 

Jakie są przeciwwskazania do badania RTG? 

Badania RTG wykonywane w obecnych czasach są bezpieczne, jednak nie należy nadmiernie naświetlać się promieniami X. Badań RTG nie powinny wykonywać kobiety w ciąży ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu. Dzieci również nie powinny wykonywać badań RTG, ponieważ promienie X są dla nich dużo bardziej szkodliwe niż dla dorosłych. Prześwietlenie u dziecka należy wykonać tylko wtedy, gdy jest ono konieczne. Warto wiedzieć, że badania RTG nie można wykonać bez skierowania od lekarza, niezależnie od tego czy wykonujemy je prywatnie czy na NFZ. 

Jak przebiega badanie RTG klatki piersiowej? 

Po zdjęciu biżuterii i górnej części odzieży pacjent zakłada fartuch ochronny, który zabezpiecza przed promieniowaniem. Pacjent staje przy ścianie, na której jest umieszczona płyta aparatu rentgenowskiego przodem, a później bokiem. Lekarz wykonujący badanie poinstruuje co dokładnie robić, aby badanie zostało wykonane poprawnie. Przed wykonaniem zdjęcia RTG należy wstrzymać oddech, w przeciwnym razie badanie będzie niemiarodajne.  

Co widać na RTG klatki piersiowej?

Badanie rentgenowskie klatki piersiowej pokazuje drogi oddechowe, fragmenty kręgosłupa, płuca, serce i kości w okolicach klatki piersiowej. Pozwala na analizę serca, jego wielkości, położenia i zdiagnozowanie węzłów chłonnych śródpiersia. 

Jak często można naświetlać się falami rentgenowskimi? 

Badanie RTG można wykonać kilka razy w ciągu roku i nie zaszkodzi ono zdrowiu pacjenta. Ważne jednak jest to, że przed każdym badaniem RTG decyzję o jego wykonaniu podejmuje lekarz oceniając przeciwwskazania indywidualnie dla każdego pacjenta. 

Jak często wykonywać RTG klatki piersiowej?

Badanie RTG klatki piersiowej warto wykonać raz na 2 lata. Osoby uzależnione od palenia papierosów powinny je wykonywać raz w roku.

Więcej informacji na temat badań znajdziesz w zakładce Poradnia Kardiologiczna