Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

28 listopada 2021 Bez kategorii 0

Nadciśnienie tętnicze to dolegliwość charakteryzująca się ponadnormatywnym poziomem ciśnienia krwi. Mówimy o nim wtedy, gdy pomiar ciśnienia wskazuje minimum 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego lub minimum 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Jest to choroba cywilizacyjna, która jest jedną z najczęstszych przyczyny przedwczesnej śmierci. Dzieje się tak dlatego, że przy nadciśnieniu znacząco wzrasta ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Co trzeci Polak choruje na nadciśnienie tętnicze, zatem problem jest bardzo poważny. Objawia się min. zmęczeniem, zawrotami głowy, dusznościami i krwawieniem z nosa. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy, skutki, czynniki ryzyka, sposoby leczenia i zapobiegania nadciśnieniu tętniczemu.

Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego?

W przypadku pierwotnego nadciśnienia tętniczego nie można ustalić jednej konkretnej przyczyny, której dałoby się zapobiec. U większości chorych nadciśnienie tętnicze pojawia się samo. Ma na to wpływ wiele czynników takich, jak: genetyka i tryb życia. Do tego dochodzą choroby nerek, tarczycy, przytarczyc i nadnerczy, które sprzyjają powstawaniu nadciśnienia tętniczego. Nie bez znaczenia pozostaje ilość spożywanego alkoholu, środków psychoaktywnych, czy wypalonych papierosów.

Jakie jest normalne ciśnienie krwi?

Optymalne ciśnienie krwi wynosi do 120 mm Hg ciśnienie skurczowe i do 80 mm Hg rozkurczowe. 

Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 121-129 mm Hg skurczowe i 81-84 mm Hg rozkurczowe. 

Wysokie prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 130-139 mm Hg skurczowe i 85-89 mm Hg rozkurczowe

Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?

Nadciśnienie tętnicze długo nie daje o sobie znać. Gdy już zauważysz zbyt wysokie ciśnienie krwi często oznacza to, że masz do czynienia z tą chorobą dłuższy czas. Pierwsze objawy są łatwe do przeoczenia. Są nimi między innymi: ból i zawroty głowy, kołatanie serca, problemy z zasypianiem. obniżenie sprawności fizycznej, nerwowość, i duszność. Wraz z postępem choroby dochodzą następne objawy takie, jak: uczucie zimna w kończynach, czy zaburzenia widzenia. 

Jakie są czynniki ryzyka nadciśnienia tętniczego?

Na nadciśnienie tętnicze chorują głównie mężczyźni po 55 roku życia i kobiety po 65 roku życia. Osoby z zaburzeniami cholesterolu HDL i LDL są bardziej narażone na zachorowanie niż te, które mają poziom cholesterolu w normie. Nie bez znaczenia pozostaje otyłość (BMI powyżej 30), która również zwiększa ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze.   

Jakie są skutki nadciśnienia tętniczego?

Nieleczone nadciśnienie tętnicze skutkuje bezsennością, zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Prowadzi również do niewydolności nerek i do negatywnych zmian w układzie nerwowym, które mogą prowadzić do otępienia. Nadciśnienie zabija stopniowo i po cichu. Spustoszenie organizmu, jakie powoduje postępuje latami, dlatego trudno jest je zauważyć. 

Jak wygląda leczenie nadciśnienia tętniczego?

Zanim podjęte zostanie leczenia nadciśnienia należy wykonać diagnostykę, która zaczyna się od wykonania przez lekarza pomiaru ciśnienia. Później wykonuje się szereg badań takich, jak np. morfologia krwi,poziom hormonów tarczycy, stężenie kwasu moczowego, sodu, potasu, cholesterolu, kreatyniny i glukozy na czczo. Leczeniem nadciśnienia najczęściej zajmuje się lekarz kardiolog, jednak może się nim również zająć lekarz POZ. Niestety nadciśnienia tętniczego nie da się wyleczyć. Jego leczenie trwa całe życie i polega na zażywaniu odpowiednio dobranych leków na nadciśnienie (beta-blokerów, alfa-blokery, leki moczopędne lub inne). Nigdy nie bierz leków na nadciśnienie bez konsultacji z lekarzem. 

Jak zapobiegać nadciśnieniu? 

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego polega przede wszystkim na prowadzeniu zdrowego trybu życia. Zdrowe odżywianie, niepalenie papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu i unikaniu chronicznego stresu. Warto zwrócić uwagę na aktywność fizyczną, ponieważ usprawnia ona pracę serca poprzez poprawę przepływu krwi. Pomoże ci to również zadbać o odpowiednią masę ciała, która powinna być zgodna z BMI. Aby sprawdzić czy twoja masa ciała jest prawidłowa, skorzystaj z Kalkulatora BMI. Nie jest ono idealnym wskaźnikiem, ponieważ w przypadku osób z atletyczną sylwetką podaje błędne wyniki. Jednak w przypadku większości ludzi warto się nim sugerować. Ostatnim sposobem zapobiegania nadciśnieniu jest regularne mierzenie ciśnienia i wykonywanie badań kontrolnych.

Jeśli chcesz zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.