Zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza

10 stycznia 2021 Bez kategorii 0

Zapalenie pęcherza moczowego to infekcja dotykająca głównie kobiet. Ma to bezpośredni związek z budową układu moczowego. Przyczyną infekcji jest bakteria Escherichia coli, która może przedostać się z odbytu do układu moczowego. Objawia się to bólem, częstym oddawaniem moczu i pieczeniem. Nie wolno lekceważyć zapalenia pęcherza moczowego, ponieważ może przerodzić się ono w niewydolność nerek. Przyczyną może być niewłaściwa higiena miejsc intymnych lub zmiany fizjologiczne. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania zapaleniu pęcherza.

Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza? 

Przyczyną zapalenia pęcherza moczowego jest zakażenie bakterią pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), chalmydią lub gronkowcem. Na zapalenie pęcherza moczowego dużo częściej chorują kobiety, ponieważ drogi moczowe znajdują się zaraz obok odbytu, w przeciwieństwie do mężczyzn mają 5 razy krótszą cewkę moczową. Bakterie te znajdują się one między innymi w kale i nie są groźne dla człowieka. Problem pojawia się, gdy przedostaną się one do układu moczowego. Jeśli zbagatelizujesz infekcję przedostanie się ona moczowodami do nerek. Czynnikami ryzyka są: nieprawidłowa higiena intymna, stosunek płciowy, antykoncepcja dopochwowa, mydła perfumowane, menopauza i powikłania po zapaleniu nerek.     

Jakie są objawy zapalenia pęcherza? 

Zapalenie pęcherza moczowego objawia się częstym oddawaniem moczu, bólem i pieczeniem przy jego oddawaniu, osłabienie organizmu, krwiomoczem, bólem w dolnych partiach brzucha. Objawy te mimo, że nie są bardzo groźne powodują dyskomfort i złe samopoczucie chorego. Warto zaznaczyć, że może wystąpić sytuacja, w której nie pojawią się objawy zapalenia pęcherza, jednak wraz z moczem będą wydalane bakterie. Nie wymaga to rutynowego leczenia, chyba że kobieta jest w ciąży. Jeśli pojawią się niepokojące objawy takie jak gorączka i wymioty koniecznie zgłoś się do lekarza!

Jak wygląda leczenie zapalenia pęcherza?

Leczenia zapalenia pęcherza moczowego trwa 5-10 dni. Lekarz najczęściej przepisuje leki takie jak: furazydyna, fosfomycyna. Pacjent zażywa je kilka dni, a infekcja mija. Zapalenie pęcherza można leczyć również domowymi sposobami poprzez picie 3 litrów wody dziennie, zażywanie paracetamolu, ibuprofenu lub No-Spa ograniczenie kontaktów seksualnych oraz dbanie o ciepło w miejscach intymnych. Zaleca się wykonanie badania moczu, aby określić rodzaj infekcji. 

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza?

Aby zapobiec zapaleniu pęcherza moczowego należy dbać o higienę intymną. Podczas wycierania miejsc intymnych wycieraj je w kierunku odbytu. Nigdy nie powinnaś wstrzymywać oddawania moczu, ponieważ sprzyja to rozwojowi infekcji w układzie moczowym. Nawadniaj organizm, pij 2 litry wody dziennie. Unikaj wychłodzenia miejsc intymnych. Samo wychłodzenie nie powoduje zapalenia pęcherza, jednak tworzy przyjazne środowisko do rozwoju infekcji.

Jeśli chcesz wykonać badanie moczu zadzwoń do nas. Badanie to jest bezpłatne dla pacjentów naszej przychodni. Jeśli chcesz zostać naszym pacjentem, wypełnij deklarację wyboru lekarza