Uzależnienie od social media

Uzależnienie od social media

2 stycznia 2022 Bez kategorii 0

Uzależnienie od social media staje się coraz bardziej powszechne wśród młodych ludzi. Media społecznościowe są nieodłącznym elementem życia zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Dużo mówi się o uzależnieniu od smartfona, jednak większość ludzi jest uzależniona nie tyle od samego telefonu co od konkretnych aplikacji, które się na nim znajdują. Część z nich może być uzależniona od gier, jednak większość jest uzależniona od Facebooka, Instagrama, Snapchata czy Tik Toka. Skutkiem uzależnienia od social media jest uczucie niepokoju, gdy nie ma możliwości skorzystania z nich. Do tego dochodzi brak apetytu, problemy ze snem, czy zaniedbywanie realnego życia. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy, skutki, sposoby leczenia i zapobiegania uzależnieniu od social media. 

Jakie są przyczyny uzależnienia od social media?

Duża część społeczeństwa przestała ze sobą normalnie rozmawiać zamieniając to na pisanie przez aplikację. Siłą mediów społecznościowych jest to, że zaspokajają one wiele potrzeb naraz. Mowa między innymi o potrzebie informacji, rozrywki, przynależności społecznej, rozwoju, czy interakcji społecznych. Podczas korzystania z mediów społecznościowych nasz mózg wydziela dopaminę, czyli hormon ekscytacji. A dokładniej odpowiadają za to powiadomienia, lajki i interakcje, które mamy z innymi. Dzięki temu chętniej sięgamy po telefon żeby przeglądać Facebooka, Instagrama, czy Tik Toka nawet jeśli nic ciekawego tam nie znajdziemy, poza losowymi filmikami, które nie są do niczego potrzebne. 

Jakie są objawy uzależnienie od social media?

Uzależnienie od social media objawia się głównie lękiem przed brakiem możliwości skorzystania z danej aplikacji. Uzależniony często woli spędzać czas na Facebooku, Instagramie czy Tik Toku zamiast spotkać się ze znajomymi i spędzić z nimi czas w realnym świecie. Czas spędzony w mediach społecznościowych jest poza kontrolą, a do tego dochodzi zaniedbywanie codziennych obowiązków. Uzależnienie od mediów społecznościowych prowadzi również do problemów ze snem, ponieważ światło niebieskie generowane przez wyświetlacz telefonu utrudnia zasypianie. 

Jakie są skutki uzależnienia od social media?

Uzależnienie od social media znacząco wpływa na twoją psychikę i relacje społeczne. Uzależnia cię od opinii innych ludzi poprzez lajki i komentarze, które stają się wyznacznikiem dla samopoczucia. Dodatkowo ograniczają się zainteresowania i umiejętności poznawcze. Zanika również więź emocjonalna ze znajomymi i pojawiają się trudności w nawiązywaniu nowych kontaktów. 

Jak sprawdzić czy jest się uzależnionym od social media?

Jeśli podejrzewasz u siebie uzależnienie od social media na początek zaobserwuj swój nastrój podczas korzystania z nich. Sprawdź, jakie są Twoje emocje, gdy otrzymujesz polubienia czy wiadomości. Zwróć uwagę, jak czujesz się, gdy nie masz dostępu do mediów społecznościowych przez kilka godzin. Warto też kontrolować czas, jaki spędzasz korzystając z social mediów. W nowszych smartfonach znajdziesz informację o czasie spędzonym w konkretnych aplikacjach w ustawieniach. W przypadku starszego smartfona możesz posłużyć się aplikacją np. My Phone TIme

Jak wygląda leczenie uzależnienia od social media?

Aby wyjść z uzależnienia należy stopniowo zmniejszać liczbę godzin spędzoną w mediach społecznościowych. Jeśli nie jesteś skrajnie uzależniony powinno pomóc znalezienie nowego hobby lub zajęcia, które pomoże uniknąć nudy. Bowiem często przyczyną wyciągnięcia telefonu i przeglądania mediów społecznościowych jest uczucie znudzenia. Jeśli jednak stopień uzależnienia jest zaawansowany konieczna będzie wizyta u psychoterapeuty. Leczenie uzależnienia od social mediów polega na terapii behawioralnej lub grupowej. Psychoterapeuta pomoże w walce z uzależnieniem stosując techniki używane przy leczeniu innych uzależnień behawioralnych. 

Jak zapobiegać uzależnieniu od social media?

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo uzależnienia się od social media kontroluj czas, który spędzasz na nich. Warto też świadomie pozostawić telefon poza zasięgiem wzroku i starać się nie myśleć o nim. Postaraj się również raz na jakiś czas wyjść z domu bez telefonu lub wyjść z wyłączonym telefonem. Dzięki temu łatwiej zapanujesz nad nerwowym wyciąganiem telefonu z kieszeni.