Szum w uszach

Szum w uszach

12 grudnia 2021 Bez kategorii 0

Szum w uszach to dolegliwość powodująca, że słyszysz dźwięki, które nie istnieją. Cały czas coś dzwoni, piszczy lub gwiżdże w Twojej głowie bez żadnej wyraźnej przyczyny. Wbrew pozorom jest to bardzo uciążliwe, ponieważ może doprowadzić do ogromnego zdenerwowania, stanów lękowych i wrażenia, że jest się chorym psychicznie. Dzieje się tak, ponieważ cały czas słyszysz dźwięki, które nie pozwalają ci zasnąć, odpocząć, pracować, czy komunikować się z innymi. Zakres przyczyn tego zjawiska jest duży, ponieważ może mieć związek min. z krążeniem krwi, stresem, nadużywaniem leków, tarczycą, lub urazami mechanicznymi. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania szumowi w uszach.

Jakie są przyczyny szumu w uszach?

Szum w uszach to nie jest urojenie, czy halucynacja. Najczęstszą ich przyczyną są choroby, urazy i problemy z organizmem. Mogą one pojawić się na skutek urazu głowy, stanów zapalnych ucha środkowego i wewnętrznego, guzów nerwu słuchowego i odkładania się w uchu środkowym tkanki kostnej (otoskleroza). Ponadto przyczyną szumu w uszach mogą być choroby zaburzające funkcjonowanie naczyń krwionośnych, do których należą: miażdżyca, niewydolność nerek, nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy i zaburzenia pracy mózgu. Szum w uszach może być również wywołany przez silny stres lub przebywanie w hałaśliwym miejscu. 

Jakie są objawy szumu w uszach? 

Szum w uszach objawia się tym, że słyszysz dźwięk, którego nie słyszy nikt poza tobą. Może być to dzwonienie pisk, gwizd lub szeleszczenie. Słyszysz to ciągle przez 24 godziny na dobę. Nie jest to szkodliwe dla organizmu ze zdrowotnego punktu widzenia. Niestety wywiera ogromny wpływ na psychikę, co pozostaje nie bez znaczenia dla codziennego funkcjonowania. 

Szumy uszne a Covid-19

Szum w uszach może wystąpić jako powikłanie po Covid-19. Często jest on powodowany przez wysięk w uchu lub niewydolność trąbek słuchowych. Ma to zwykle związek z zapaleniem górnych dróg oddechowych obecnym przy zakażeniu koronawirusem. W skrajnych przypadkach może dojść do całkowitej utraty słuchu. 

Jak leczyć szum w uszach? 

Zanim podjęte zostanie leczenie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni przyczynę i podejmie leczenie lub skieruje do innego lekarza na dalszą diagnostykę. Przewlekłych szumów usznych w większości przypadków nie da się wyleczyć. Stosuje się wtedy aparaty maskujące szum. Gdy dolegliwość dokucza ci zrezygnuj ze stoperów i słuchawek. Nie wyłączaj dźwięków w tle, ponieważ wtedy będziesz mieć wrażenie, że szum jest głośniejszy. Pamiętaj, aby zażywać leki tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. 

Jak zapobiegać szumowi w uszach?

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia szumów usznych warto unikać przebywania w głośnych miejscach. Podczas słuchania muzyki na słuchawkach dbaj o to, aby poziom głośności był nie większy niż 85 dB. Jeśli ta głośność jest dla ciebie za cicha użyj słuchawek z aktywną redukcją hałasu lub zwykłych słuchawek nausznych, które lepiej tłumią dźwięki niż słuchawki douszne i dokanałowe. Regularnie badaj ciśnienie krwi, ponieważ nadciśnienie tętnicze jest jedną z przyczyn szumów usznych. Unikaj wyziębiania swojego ciała, a szczególnie głowy i uszu. W chłodniejsze dni zawsze noś czapkę. Pozbądź się nawyku dłubania w uszach palcami lub przedmiotami. Najlepiej oczyszczaj uszy sprayem do rozpuszczania woskowiny lub wacikiem nasączonym ciepłą wodą z szarym mydłem. Podczas pływania powoli wynurzaj się z wody, aby uniknąć skoków ciśnienia w głowie.

Jeśli masz problem z szumami usznymi zgłoś się do nas dzwoniąc pod numer 14 688 88 81.