Stulejka

Stulejka

21 listopada 2021 Bez kategorii 0

Stulejka to bardzo uciążliwe męskie schorzenie polegające na zwężeniu ujścia napletka. Uniemożliwia ono ściągnięcie go w stanie spoczynku lub wzwodu. Napletek pełni ważną rolę, ponieważ chroni wrażliwą część prącia przed urazami. U zdrowego mężczyzny łatwo i bez uczucia bólu można zsunąć napletek z żołędzi w miejsce rowka znajdującego się między trzonem a żołędzią. Stulejka nie zagraża życiu ani zdrowiu człowieka, jednak znacząco utrudnia współżycie seksualne, jak również utrzymanie higieny. W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje, przyczyny, objawy i sposoby leczenia stulejki.

Jakie są rodzaje stulejki? 

Stulejka całkowita – występuje, gdy nie ma możliwości zsunięcia napletka z żołędzi zarówno w stanie spoczynku, jak i wzwodu

Stulejka częściowa – występuje, gdy jest możliwość zsunięcia napletka z żołędzi w stanie spoczynku, ale nie zsuwa się on z żołędzi podczas wzwodu. Nawet jeśli uda się zsunąć napletek z żołędzi pojawia się ból i dyskomfort. 

Jakie są przyczyny stulejki?

Stulejka występuje jako schorzenie wrodzone lub nabyte. Jeśli schorzenie jest wrodzone to nie masz wpływu na jego powstanie. Natomiast w przypadku stulejki nabytej przyczyną często jest brak dbałości o higienę prącia podczas kąpieli, nie odciąganie napletka przy oddawaniu moczu oraz przebyte infekcje cewki moczowej, napletka i żołędzi. Warto wiedzieć, że u dzieci do 3 roku życia nie można odsunąć napletka, co jest prawidłowym stanem fizjologicznym. 

Jakie są objawy stulejki? 

Stulejka objawia się przede wszystkim brakiem możliwości zsunięcia napletka z żołędzi. Dodatkowo dochodzi ból podczas stosunku seksualnego. Podczas oddawania moczu napletek może wypełniać się moczem, co prowadzi do zapalenia dróg moczowych. Pojawiają się również nawracające stany zapalne prącia. Warto wspomnieć o psychicznych aspektach tego schorzenia związanych z trudnościami w życiu seksualnym. 

Jak wygląda leczenie stulejki?

Celem usunięcia stulejki często stosowane są zabiegi chirurgiczne takie, jak plastyka napletka lub obrzezanie. Pierwsza metoda polega na wycięciu obwodu, tak aby jego pozostała część pokryła napletek. Niestety zdarza się że stulejka nawraca po tym zabiegu. Druga metoda gwarantuje brak nawrotów stulejki, niestety pozostawia żołądź bez ochrony, co jest zdecydowaną wadą tej metody.

Czy da się uniknąć skalpela? 

Wspomnieliśmy o dwóch metodach leczenia stulejki. Niestety każda z nich zakłada interwencję chirurga i użycie skalpela. Czy istnieje możliwość wyleczenia stulejki bez zabiegów chirurgicznych? Tak, można nieoperacyjnie wyleczyć stulejkę używając maści zawierających glikokortykosteroidy. Maść wywiera efekt przeciwzapalny, a skóra staje się cieńsza i bardziej podatna na zmianę kształtu. Istnieje również sposób polegający na samodzielnym rozciąganiu napletka, budzi on jednak kontrowersje wśród niektórych lekarzy. Metody te najczęściej sprawdzają się u dzieci, u których. skóra nie jest zbyt twarda. Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki w celu wyleczenia stulejki koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który specjalizuje się w leczeniu takich schorzeń.

Jak zapobiegać stulejce u dzieci? 

Aby zapobiec pojawieniu się stulejki u dziecka pamiętaj, aby regularnie odciągać dziecku napletek podczas ciepłej kąpieli. Pamiętaj, aby nie robić tego wcześniej niż w drugim roku życia dziecka. Jeśli odciągnięcie napletka powoduje u dziecka ból to następną próbę podejmij nie wcześniej niż za 2 miesiące. W pierwszym roku życia nie wolno odciągać napletka. Jeżeli dziecko ukończyło 3 lata a napletek nie schodzi należy zgłosić się do lekarza.

Jeśli masz problem ze stulejką u dziecka zgłoś się do nas. Chirurg dziecięcy przyjmujący w naszej przychodni specjalizuje się m.in. w nieoperacyjnym leczeniu stulejki. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Poradnia Chirurgii Dziecięcej