Rektoskopia

Rektoskopia

15 maja 2022 Bez kategorii 0

Rektoskopia to badanie jelita grubego, którego celem jest ocena odbytu i końcowego odcinka esicy. Do wykonania rektoskopii stosuje się sztywny wziernik, który nazywa się rektoskopem. Ma on długość od 20 do 30 cm i średnicy 2 cm lub 1 cm w zależności czy badanie wykonywane jest dziecku czy osobie dorosłej. Do rektoskopu w trakcie badania jest doprowadzone zimne światło za pomocą światłowodów. Badanie to umożliwia pobranie wycinka jelita grubego w celu dalszego zbadania go. Pozwala usunąć polipy, ciała obce i zatamować krwawienie z jelita grubego. W tym artykule poznasz wskazania, przeciwwskazania, etapy przygotowania i przebieg rektoskopii.   

Wskazania do wykonania rektoskopii:

  • Ból lub ucisk w okolicy odbytu
  • Biegunka z niewyjaśnionych przyczyn
  • Zmiany w konsystencji stolca
  • Krew w stolcu
  • Endometrioza
  • Ciało obce w odbycie
  • Ból w lędźwiach i krzyżach
  • Szybka utrata masy ciała

Jakie są przeciwwskazania do wykonania rektoskopii?

Rektoskopię odradza się osobom w zaawansowanej ciąży, chorującym na chorobę Leśniowskiego-Crohna, ciężkie choroby serca, płuc, zaburzenia krzepnięcia krwi i zapalenie otrzewnej. Do przeciwwskazań należą również zaburzenia krzepnięcia krwi i zaostrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita.  

Jak przygotować się do rektoskopii?

Zanim zabierzesz się do przygotowania do rektoskopii, warto wykonać badanie krzepliwości krwi. Jeśli masz problem z krzepliwością krwi należy koniecznie skonsultować ten problem z lekarzem. W celu przygotowania się do rektoskopii należy na 3 dni przed badaniem wykluczyć spożywanie kawy, jagód i innych produktów zmieniających zabarwienie stolca. Na 2 przed badaniem należy przejść na dietę płynną i unikać spożywania potraw stałych. 6 godzin przed badaniem nie należy nic jeść i pozostać jedynie przy nawadnianiu się. 4 godziny przed badaniem nie powinno się przyjmować żadnych płynów. Około 2 godziny przed rektoskopią należy wykonać wlewkę doodbytniczą z preparatu Enema, odczekać 15 minut i wypróżnić się. Podczas przygotowania leki stałe należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak przebiega rektoskopia?

Rektoskopia wykonywana jest w pozycji kolanowo-łokciowej. Lekarz znieczula okolice odbytu i wykonuje badanie per rectum polegające na badaniu odbytu za pomocą palca. Później lekarz wprowadza rektoskop i ocenia stan odbytu i odbytnicy w poszukiwaniu nieprawidłowości. Lekarz wprowadza urządzenie bardzo powoli, aby nie doszło do uszkodzenia jelit. Gdy lekarz ma jakiekolwiek wątpliwości pobiera wycinek błony śluzowej do dalszych badań. 

Powikłania po rektoskopii

Powikłania po rektoskopii zdarzają się bardzo rzadko. Może pojawić się krwawienie z odbytu lub reakcja alergiczna na żel znieczulający. Czasami zdarza się, że po badaniu pacjent oddaje smoliste stolce, ma dreszcze, gorączkę i spadek samopoczucia. W takim przypadku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Czym różni się rektoskopia od kolonoskopii?

Na pierwszy rzut oka łatwo pomylić rektoskopię z kolonoskopią. Oba badania dotyczą przewodu pokarmowego i są wykonywane przy użyciu wziernika wprowadzanego przez odbyt. Różnią się one zakresem badanego obszaru, bowiem kolonoskopia pozwala na diagnostykę całego jelita grubego, a rektoskopia skupia się tylko na odbytnicy. Szczegółowe informacje na temat kolonoskopii znajdziesz tutaj.

Jeśli chcesz wykonać rektoskopię w znieczuleniu miejscowym zadzwoń do nas i umów się na wizytę. 

Więcej informacji dotyczących badań endoskopowych wykonywanych w naszej przychodni znajdziesz w zakładce Pracownia Endoskopii.