Przepuklina

Przepuklina

27 lutego 2022 Bez kategorii 0

Przepuklina to uwypuklenie narządu poprzez pojawienie się worka przepuklinowego. Zazwyczaj pojawia się on w miejscach ciała, które są słabiej zbudowane od reszty ciała. Najczęściej występującym rodzajem jest przepuklina pachwinowa, jednak poza nią istnieją inne rodzaje, takie jak: pępkowa, pooperacyjna i krążka międzykręgowego. W zależności od rodzaju przepukliny czynniki ryzyka są inne. Objawia się ona guzem w osłabionym obszarze ciała, który znika w momencie spoczynku ciała i pojawia się w momencie aktywności. Często pojawiają się one podczas podnoszenia ciężarów, parcia podczas oddawania stolca, kaszlu i kichania. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, rodzaje, objawy sposoby leczenia i zapobiegania przepuklinie.

Jakie są przyczyny przepukliny?

Przepuklina pojawia się w osłabionym miejscu organizmu, które nie jest wystarczająco wytrzymałe. Następuje wzrost ciśnienia w danym obszarze i narządy uwypuklają się poza prawidłowe miejsce ich położenia. Z wiekiem mięśnie człowieka stają się coraz słabsze, dlatego osoby starsze są bardziej narażone na wystąpienie przepukliny. Nie bez znaczenia pozostają czynniki genetyczne, które powodują zwiększenie ryzyka wystąpienia przepukliny. Może ona również wystąpić po zabiegach chirurgicznych. 

Jakie są rodzaje przepuklin?

Przepuklina pooperacyjna
Pojawia się od 3 do 6 miesięcy po zabiegu chirurgicznym. Często ten rodzaj przepukliny pojawia się z winy pacjenta, który lekceważy zalecenia lekarza po operacji. Zwiększając masę ciała i uprawiając nadmierną aktywność fizyczną po niedawno przeprowadzonym zabiegu znacznie zwiększysz ryzyko wystąpienia przepukliny. 

Przepuklina pachwinowa
Obejmuje większość przypadków pojawienia się przepukliny. Zazwyczaj mówiąc o przepuklinie ludzie mają na myśli przepuklinę pachwinową. Głównie narażeni są na nią mężczyźni. Czynnikami ryzyka wystąpienie przepukliny pachwinowej są: otyłość, kaszel, przenoszenie ciężkich przedmiotów i zaparcia. Przepuklinę pachwinową należy usunąć zabiegiem operacyjnym. 

Przepuklina pępkowa
Zazwyczaj występuje u niemowląt i wcześniaków. Pojawia się ona w okolicach pępka, co jest spowodowane przemieszczaniem się jelita. Guz nie jest twardy i często udaje się go wcisnąć ręką z powrotem do jamy brzusznej. Ten rodzaj przepukliny czasami pojawia się u kobiet w trzecim trymestrze ciąży.  

Przepuklina krążka międzykręgowego
Nazywana również przepukliną kręgosłupa polega na wypłynięcia jądra miażdżystego do kanału kręgowego, co powoduje ucisk korzeni nerwowych kręgosłupa. Wywołuje to bardzo silny ból kręgosłupa. Przepuklinę krążka międzykręgowego często nazywamy “wypadnięciem dysku”. Bierze się to stąd, że krążki międzykręgowe wyglądem przypominają dyski. Jeśli pierścień włóknisty otaczający jądro miażdżyste zostanie przerwany wtedy kawałek lub całe jądro przenosi się w kierunku kanału kręgowego. To właśnie przesunięcie się jądra nazywane jest wypadnięciem dysku. 

Jakie są objawy przepukliny?

Przepuklina w zależności od jej umiejscowienia może dawać trochę inne objawy. Jednak część objawów jest wspólna dla wszystkich rodzajów przepuklin. Przed pojawieniem się guza pacjent może odczuwać silny ból w miejscu, w którym później pojawi się guz. Ból nasila się w momencie wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Woreczek przepuklinowy wraz z upływem czasu będzie zwiększać swój rozmiar. 

Jak wygląda leczenie przepukliny?

Przepuklinę można wyleczyć poprzez usunięcie jej operacyjne metodą otwartą. Polega ona na nacięciu tkanek i umieszczeniu ich z powrotem na swoim miejscu. Można wykonać również laparoskopię, która polega na małym nacięciu okolic przepukliny i wprowadzeniu laparoskopu, co pozwala chirurgowi na bardzo precyzyjne działanie. Chirurg wzmacnia osłabione miejsce siatką przepuklinową i zszywa miejsce z powrotem. Zabieg ten ma ważną zaletę w postaci szybkiego powrotu do sprawności fizycznej pacjenta, ponieważ jest mało inwazyjny. Można również leczyć przepuklinę endoskopowo poprzez wprowadzenie endoskopu i usunięcie przepukliny.

Przepuklina – czas oczekiwania na zabieg

Niestety czas oczekiwania na operację przepukliny na NFZ wynosi nawet do kilku miesięcy. Dlatego warto rozważyć prywatną wizytę u chirurga w celu usunięcia przepukliny. 

Jak zapobiegać przepuklinie?

Aby zapobiec przepuklinie należy prowadzić zdrowy tryb życia i umiarkowaną aktywność fizyczną. Zdrowa dieta pomoże zapobiec zaparciom, które są jedną z przyczyn powstawania przepukliny. Unikanie wysiłku przekraczającego możliwości danej osoby pozwala zapobiec powstawaniu przepuklin wynikających z przeciążenia. Jeśli jesteś po operacji lub zabiegu chirurgicznym unikaj wysiłku fizycznego, nie pij napojów gazowanych i nie spożywaj pokarmów, które powodują zaparcia. 

Jeśli masz problem z przepukliną zadzwoń do nas i umów się na konsultację ze specjalistą chirurgiem dla dorosłych lub chirurgiem dziecięcym

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.