O nas

Ponad 100-letnia tradycja

PrzychodniaKasa chorych. Budynek tej instytucji mieści się przy ulicy Mościckiego. Kiedy został wybudowany w 1912 roku był jedną z największych budowli Tarnowa. Złośliwi tarnowianie szybko przezwali tę instytucję „chorą kasą”, a w czasach międzywojennych: „udręczalnią społeczną”. Niemniej Przychodnia przy Mościckiego służy udręczonym chorobą mieszkańcom Tarnowa do dziś. (…)

W ciągu kilkunastu lat tarnowska Kasa Chorych stała się potęgą finansową. Ubezpieczeni robotnicy pokrywali 2/5 składek, a ich pracodawcy 3/5, ubezpieczenia były przymusowe. To, przy dobrym gospodarowaniu finansowym, pozwoliło na zgromadzenie w krótkim czasie owego ogromnego majątku. Mając pieniądze Kasa Chorych wybudowała w 1912 roku okazały budynek przy ulicy Chyszowskiej /dzisiejsza ulica Mościckiego/. (…)

W nowym budynku oprócz prywatnych mieszkań dla lekarzy były wygodne poczekalnie, sala dla chorych, sala operacyjna, ambulatorium, łazienki, ubikacje. Wybudowanie gmachu kosztowało 200 000 tys. koron.

W okresie międzywojennym Kasa Chorych przekształciła się w Ubezpieczalnię Społeczną. Na parterze mieściła się apteka ubezpieczalniana. (…) W czasie okupacji Ubezpieczalnia funkcjonowała. Pod koniec wojny Niemcy postanowili dobudować skrzydło od strony ulicy Malczewskiego. Zbudowano nawet windę do transportu budulca, rozpoczęto zwózkę materiału, ale nie zdążyli, gdyż Armia Czerwona im w tym przeszkodziła.

Budynek Kasy Chorych był kiedyś pomalowany na kolor kredowobiały, dziś nie wiadomo dlaczego na brązowy. Odznaczał się charakterystyczną dekoracją. Kolumienki i balkony na I piętrze, „wiedeńskie” girlandy rozwieszone pomiędzy okienkami strychowymi, widoczny jest nadal ścięty narożnik z niewielkim tympanonem. Wejścia nadal znajdują się od ulicy Mościckiego i Malczewskiego. Wejścia te, podobnie jak i okna, zdobione są motywami geometryczno-kwiatowymi.”

Antoni Sypek „Mój Tarnów”

Masz pytania? Zadzwoń!

Tel. 14 688 88 80
Tel. 14 688 88 81

Nasz adres

Miejska Przychodnia Lekarska nr II
ul. Mościckiego 14
33-100 Tarnów

Godziny otwarcia

Poniedziałek-Piątek: 7:00 - 18:00
Sobota: Nieczynne
Niedziela: Nieczynne

Media społecznościowe

Facebook - (Kliknij)
Google+ (Kliknij)
Wdrożenie: spring2mind.pl Przychodnia Tarnów