Migrena

Migrena

29 listopada 2020 Bez kategorii 0

Migrena to choroba przewlekła objawiająca się napadowym bólem głowy, któremu często towarzyszą inne objawy. Pierwsze napady migreny zazwyczaj pojawiają się u chorego przed 40 rokiem życia. Migrena występuje głównie u kobiet. Cierpi na nią około 15% populacji. Napadów migreny nie wolno lekceważyć, koniecznie należy zgłosić się do lekarza, aby wykonać kompletną diagnostykę. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania migrenie.

Jakie są przyczyny migreny?

Nie znamy jednego konkretnego czynnika wywołującego migrenę. Silny ból głowy, który występuje przy migrenie nie jest związany z żadną inną chorobą. Na pojawienie się migreny może mieć wpływ wiele czynników takich jak: geny i czynniki zewnętrzne. Często u kobiet migrena może pojawić się ze względu na zmiany hormonalne takie, jak miesiączka i menopauza. Poza tym na pojawienie się migreny mogą wpływać: stres, rygorystyczna dieta, nagłe zmiany pogody, alkohol, intensywne zapachy.

Jakie są objawy migreny?

Migrena najczęściej objawia się: bólem głowy obejmującym jedną stronę, nudnościami, wymiotami oraz bardzo dużą wrażliwością na światło i dźwięki. Może wystąpić również tzw. aura, czyli zaburzenia wzroku (widzenie plam i linii), drętwienie twarzy lub zaburzenia mowy. Objawy aury trwają maksymalnie godzinę, jednak są wyjątkowe przypadki, w których aura może trwać nawet dobę. 

Pierwsza pomoc w przypadku migreny:

Pierwszy napad migreny na pewno zaskoczy chorego, jednak nie jest to choroba zagrażająca życiu. Zazwyczaj pojawienie się jej nie wymaga interwencji lekarza. Jeżeli jednak oprócz bólu głowy pojawią się zaburzenia świadomości lub niedowład kończyn należy natychmiast wezwać pogotowie.

Jak wygląda leczenie migreny?

Migreny nie da się wyleczyć. Jest to choroba przewlekła, więc można jedynie łagodzić jej objawy. Terapia jest ustalana przez lekarza indywidualnie w zależności od sytuacji pacjenta. Jeśli konieczna jest farmakoterapia to zazwyczaj lekarz zaleca stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. Polopiryna S) oraz tryptanów. 

Jak zapobiegać napadom migreny?

Przede wszystkim należy unikać jedzenia ciemnej czekolady, cytrusów oraz produktów zawierających glutaminian sodu. Należy również zaprzestać picia czerwonego wina. Wyżej wymienione produkty sprzyjają pojawieniu się napadów migreny. Nie stosuj intensywnych zapachów i staraj się unikać chronicznego stresu. Zadbaj o odpowiedni sen i regenerację, a gdy nadejdzie atak migreny wypij słodką herbatę lub kawę i połóż się w cichym zaciemnionym miejscu. 

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.