Miażdżyca

Miażdżyca

28 marca 2021 Bez kategorii 0

Miażdżyca to choroba tętnic polegająca na odkładaniu się blaszek miażdżycowych, co powoduje choroby układu naczyniowego. Słaba drożność tętnic w całym organizmie powoduje, że szybko się męczysz, masz problemy z koncentracją, jesteś ospały i często bolą Cię nogi. Tłumaczysz sobie, że to chwilowe przemęczenie, które niedługo minie, a w tym czasie rozwijają się poważne choroby w Twoim organizmie. Przyczyną miażdżycy jest zły cholesterol LDL odkładający się w postaci złogów wewnątrz tętnic zaburzając ich drożność. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania miażdżycy.

Jakie są przyczyny miażdżycy?

Miażdżyca spowodowana jest zbyt dużą ilością cholesterolu. Wątroba produkuje około 2 gramy cholesterolu na dobę. Jest to jak najbardziej w porządku i nie budzi to zastrzeżeń. Cholesterol jest potrzebny w organizmie do usprawnienia procesów trawiennych. Natomiast, gdy spożywamy żywność niskiej jakości, ilość cholesterolu LDL zwiększa się i powoduje odkładanie się go w ścianach tętnic w postaci blaszek miażdżycowych. Miażdżyca może dotknąć tętnic w całym ciele, choć najczęściej dotyka tętnice wieńcowe serca i tętnice nóg. Warto zauważyć, że palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i otyłość znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na miażdżycę.

Jakie są objawy miażdżycy?

Miażdżyca może nie dawać żadnych objawów przez wiele lat. W początkowej fazie choroby, gdy objętość tętnic zostaje zmniejszona w niewielkim zakresie, nie zauważysz różnicy. Dopiero, gdy objętość tętnic zmniejszy się o około 40%, wtedy zauważysz spadek energii, problemy z koncentracją, ból nóg i szybkie męczenie się czynnościami dnia codziennego. Występuje problem z przepływem krwi, serce zaczyna pompować więcej krwi, aby przepompować tę samą ilość krwi co wcześniej. Powoduje to jednak dużo większy wysiłek dla serca, ponieważ jej przepływ krwi jest ograniczony. W związku z tym dochodzi do niedotlenienia serca, co objawia się dusznościami i bólem w klatce piersiowej. Blaszki miażdżycowe mogą oderwać się od ścianki tętnic i popłynąć razem z krwią w kierunku serca, co prowadzi do zawału (więcej o zawale serca dowiesz się tutaj).

Jak wygląda leczenie miażdżycy?

Zanim zacznie się leczenie miażdżycy należy wykonać badania takie jak: USG i tomografia komputerowa. Gdy badania wykażą dużą liczbę blaszek miażdżycowych wtedy rozpoczyna się leczenie. Niestety, aby wyleczyć miażdżycę nie wystarczy zmiana nawyków żywieniowych i rozpoczęcie aktywnego trybu życia. Konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego, bazującego na lekach zmniejszających stężenie cholesterolu we krwi. Można również chirurgicznie usunąć blaszki miażdżycowe z tętnic.

Jak zapobiegać miażdżycy?

Aby zapobiec miażdżycy rzuć palenie papierosów i unikaj biernego palenia. Zadbaj o to, aby Twoja dieta była zdrowa i zbilansowana, zawierała odpowiednie witaminy, minerały i składniki odżywcze. Poświęć na aktywność fizyczną chociaż 2 godziny tygodniowo. Pomoże Ci to zapobiec otyłości, która jest jednym z czynników ryzyka zachorowania na miażdżycę (aby sprawdzić czy Twoja waga jest optymalna skorzystaj z kalkulatora BMI). Zwróć uwagę, również na ograniczenie słodyczy, białego pieczywa i wyrobów z białej mąki. 

Jeśli chcesz zbadać przepływy krwi w naczyniach kończyn dolnych zadzwoń do nas.