Lunatykowanie

Lunatykowanie

29 sierpnia 2021 Bez kategorii 0

Lunatykowanie to zaburzenie snu polegające na mimowolnej aktywności ruchowej, gdy śpisz. W niektórych przypadkach ogranicza się to tylko do siadania na łóżku podczas snu. Często jednak chory wstaje i wykonuje mimowolnie i nieświadomie czynności dnia codziennego. Robiąc to ma obojętną twarz i nie reaguje na to co się do niego mówi. Za najczęstszą przyczynę tego zjawiska uznaje się czynniki genetyczne. U większości chorych na somnambulizm jest druga osoba w rodzinie, która również choruje na tę chorobę. Jeśli widzisz, że ktoś lunatykuje bardzo ważne jest odpowiednie podejście do takiej osoby. Nieumiejętne postępowanie z lunatykiem może wprowadzić go w strach i dezorientację. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia lunatykowania.

Jakie są przyczyny lunatykowania?

Pomimo badań prowadzonych nad lunatykowaniem nie ustalono jednoznacznie przyczyny lunatykowania. Bardzo często jednak osoby mające problem z somnambulizmem mają w rodzinie kogoś, kto również na to choruje. Czynnikami środowiskowymi sprzyjającymi lunatykowaniu są między innymi: chroniczny stres, niedobór snu, picie alkoholu niedługo przed zaśnięciem, czy zażywanie leków nasennych lub antydepresantów. Lunatykowanie może być również spowodowane zaburzeniami oddychania w trakcie snu np. bezdechem sennym.

Jak wygląda lunatykowanie?

Lunatykowanie odbywa się podczas trwania fazy NREM. Osoba lunatykująca wstaje z łóżka i nieświadomie wykonuje różne czynności. Często podczas tego ma otwarte oczy i wygląda jakby normalnie wstała. Co dokładnie taka osoba robi? Trudno powiedzieć. Niektórzy po prostu spacerują po mieszaniu, inni wykonują czynności dnia codziennego lub rozmawiają z innymi domownikami. Choć ciężko nazwać to rozmową, ponieważ świadoma część mózgu jest nieaktywna, więc lunatyk nie odpowiada logicznie na zadawane mu pytania. Wydawać się może, że jest to niegroźne, w końcu co złego może się stać? Niestety istnieje taka opcja, że lunatyk wyjdzie z mieszkania, a wtedy robi się niebezpiecznie. Może np. wpaść pod samochód lub narazić życie lub zdrowie swoje lub innych ludzi. 

Jak leczyć lunatykowanie? 

Somnambulizm należy na początek zdiagnozować, aby móc podjąć leczenie. Na początku należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię do specjalisty w celu dalszej diagnostyki. Po badaniu polisomnograficznym lekarz da Ci kilka wskazówek, dzięki którym będziesz mógł spać i nie lunatykować. Często polega to na dbaniu o higienę snu, psychoterapii lub farmakoterapii opartej na benzodiazepinach. Pamiętaj, aby żadnych leków tego typu nie przyjmować bez konsultacji z lekarzem.

Jak postępować z osobą, która lunatykuje?

Gdy zobaczysz, że ktoś z Twoich bliskich lunatykuje spróbuj spokojnie zaprowadzić go z powrotem do łóżka. Nie rozmawiaj z nim, ponieważ lunatyk nie odpowie logicznie na to co mówisz. Podnoszenie głosu, szarpanie takiej osoby nie ma również większego sensu. Unikaj również wybudzania takiej osoby ze snu. W zależności od charakteru danej osoby w momencie wybudzenia może ona wpaść w dezorientację i zagubienie lub agresję. Panuje mit, że obudzenie lunatyka może spowodować u niego wystąpienie choroby psychicznej. Jest to nieprawda. Budzenie lunatyka nie wywołuje zmian w mózgu człowieka.

Jeśli chcesz zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.