Ukąszenie kleszcza

Ukąszenie kleszcza

8 grudnia 2019 Bez kategorii 0

Kleszcze, żywią się krwią innych. Potrafią pozostać przyczepione do swojego żywiciela nawet do 15 dni, dlatego szukają miękkiego i ciepłego miejsca aby się przyczepić (zazwyczaj pod pachami, w pachwinach, na karku, za uszami itp.). Kleszcz najpierw zakotwicza się odnóżami i kolcami, następnie produkuje substancję, która pomaga mu bardziej przylegać do osoby, którą ugryzł. Aby ofiara nie poczuła, że kleszcz się przyczepił, wydziela on środek znieczulający.

Kiedy iść do lekarza?

Należy udać się do lekarza, gdy kleszcz był przyczepiony dłużej niż kilka godzin, masz problemy z usunięciem go, lub występuje zaczerwienienie w miejscu ukłucia. Warto skonsultować się z lekarzem, kiedy będziesz mieć objawy podobne do grypy (gorączka, ból głowy, uczucie senności, problemy z koncentracją).

Kiedy kleszcze są najbardziej aktywne?

W Polsce kleszcze są najbardziej aktywne od wiosny do jesieni, kiedy temperatura otoczenia jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza.

Jak chronić się przed ukąszeniem kleszcza?

  • Załóż jasne ubranie, gdyż na nim łatwiej zauważysz kleszcza
  • Stosuj repelenty przeciw kleszczom
  • Często oglądaj skórę
  • Gdy wrócisz ze spaceru zmień ubranie
  • Unikaj miejsc, gdzie mogą przebywać kleszcze (krzaki, trawa)
  • Osłaniaj stopy i łydki
  • Zaszczep się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

Co zrobić gdy zauważysz kleszcza na skórze?

Należy jak najszybciej usunąć kleszcza przy pomocy kleszczołapki i go wyrzucić, aby nie przyczepił się do czegoś ponownie. Następnie ranę, która została po ukąszeniu, przemyj środkiem odkażającym i posmaruj maścią Tribiotic. Wykonaj badanie przeciw Boreliozie, nie wcześniej niż 2 miesiące po ukąszeniu. Ważne jest abyś nie polewał kleszcza alkoholem lub tłuszczem, ponieważ zacznie się dusić i wypuści trujące substancje.

Jeśli masz wątpliwości czy usunąłeś kleszcza w całości lub nie potrafisz go usunąć, koniecznie zgłoś się do nas dzwoniąc pod numer 14 688 88 81.

Aby zostać naszym pacjentem pobierz i wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.