Klasterowy ból głowy

Klasterowy ból głowy

28 sierpnia 2022 Bez kategorii 0

Klasterowy ból głowy nazywany również zespołem Hortona to bardzo silny ból głowy w okolicach oczodołu. Słowo “klasterowy” oznacza, że ból pojawia się często w regularnych odstępach na przestrzeni kilku miesięcy, a następnie zanika. Występuje zazwyczaj po tej samej stronie głowy, pojawia się nagle i trwa od kilkunastu minut do kilku godzin. Dolegliwość ta występuje u ludzi w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka ludzi między 20 a 50 rokiem życia. Jest to najsilniejszy ból głowy, jaki może odczuć człowiek. Dodatkowo występują objawy towarzyszące takie, jak min.: łzawienie oczu, opuchnięte powieki i potliwość twarzy. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia klasterowego bólu głowy. 

Jakie są przyczyny klasterowego bólu głowy?

Przyczyny klasterowego bólu głowy nie są znane. Wiadomo jednak, że zespół Hortona występuje częściej u ludzi palących papierosy i spożywających alkohol lub kofeinę. Atak klasterowego bólu głowy może być również spowodowany przez spożywanie ryb i nabiału. Warto zaznaczyć, że jeśli ktoś z twojej rodziny choruje na zespół Hortona wtedy znacznie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości u ciebie.

Jakie są objawy klasterowego bólu głowy?

Klasterowy ból głowy objawia się bardzo silnym jednostronnym bólem w okolicach oczu i skroni, który z czasem może promieniować do szczęki lub tyłu głowy. Ma on charakter kłujący, palący lub rwący. Dodatkowo mogą pojawić się objawy takie, jak: zaczerwienione oczy, opadnięta powieka, zatkany nos i zdenerwowanie. Ból trwa od 15 minut nawet do kilku godzin, jest intensywny, utrudnia pracę i normalne funkcjonowanie. Ataki występują od 3 do 8 razy w ciągu doby. Często pojawiają się podczas snu powodując przebudzenie i pogorszenie jakości snu. Zespół Hortona nie daje żadnych objawów zapowiadających nadejście bólu. Dolegliwość ta występuje w klastrach trwających od kilku dni do kilku miesięcy. Między klastrami występują okresy bezobjawowe trwające około 3 miesięcy. Zazwyczaj chory ma około 2-3 klastrów bólowych w ciągu roku. Dolegliwość ta w niektórych aspektach przypomina migrenę, przez co trudno ją zdiagnozować. 

Jak leczyć klasterowy ból głowy? 

Zanim zostanie podjęte leczenie należy wykonać rezonans magnetyczny głowy. Leczenie klasterowego bólu głowy zazwyczaj opiera się o farmakoterapię. Pacjentowi podaje się leki takie, jak min.: ergotamina, kwas walproinowy i werapamil. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi zamierzonego efektu wtedy wykonuje się zabieg chirurgiczny polegający na nastrzyknięcie nerwu trójdzielnego lidokainą lub glicerolem. Jest to ryzykowny zabieg, ponieważ po jego wykonaniu może dojść do uszkodzenia nerwu trójdzielnego, co grozi powikłaniami. 

Do jakiego lekarza udać się z klasterowym bólem głowy? 

Gdy zauważysz u siebie klasterowy ból głowy koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, aby wykluczyć inne przyczyny bólu i wdrożyć skuteczne leczenie. Lekarz pierwszego kontaktu przeprowadzi wywiad i zleci odpowiednie badania takie, jak np. rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową głowy i badania krwi. Może również skierować cię do neurologa.

Jeśli dostrzegasz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy zadzwoń do nas. Nasi specjaliści przeprowadzą diagnostykę i wdrożą skuteczne leczenie.