Katar polekowy

Katar polekowy

19 grudnia 2021 Bez kategorii 0

Katar polekowy to często występujący skutek uboczny stosowania ksylometazoliny i oksymetazoliny. Substancje te znajdziemy min. w kroplach i sprayach do nosa. Doprowadzają one do zmian przerostowych w obrębie małżowin nosowych odpowiadających za nawilżenie i utrzymanie odpowiedniej temperatury powietrza przechodzącego przez nos. Bardzo łatwo narazić się na zachorowanie na to schorzenie, którego wyleczenie niestety nie należy do łatwych zadań. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania katarowi polekowemu.

Czym jest katar?

Aby zrozumieć czym jest katar polekowy i skąd się bierze warto najpierw wyjaśnić czym jest zwykły katar. Nieżyt nosa (katar) to zapalenie błony śluzowej nosa, które najczęściej wywołują wirusy. Nos jest dobrym miejscem do zaatakowania przez wirusy, ponieważ panuje w nim niższa temperatura niż w reszcie organizmu. Obrzęk, przekrwienie błony śluzowej nosa i produkcja wydzieliny to nic innego, jak reakcja obronna organizmu na dużą liczbę wirusów. 

Jakie są przyczyny kataru polekowego?

W momencie, w którym organizm walczy z wirusami i daje objawy, takie jak katar czasami trudno jest to wytrzymać, ponieważ nie możesz normalnie oddychać. Wtedy idziesz do apteki, a tam ujrzysz całą półkę różnych sprayów i kropli na katar. Producenci chwalą się, że leczą one katar, a niestety tak nie jest. Łagodzą one jedynie objawy kataru, pozostawiając jego przyczynę wciąż nie wyleczoną. Większość kropli jest oparta o substancję czynną, taką jak np. pseudoefedryna, fenylefryna, ksylometazolina, oksymetazolina lub nafazolina. Substancje te działają na cały organizm, a nie tylko na nos. Nie wolno używać tych substancji dłużej niż 5-7 dni. Po dłuższym stosowaniu efekt działania kropli jest odwrotny, powodują one zmniejszeniu przepływu krwi przez co nie jest dostarczana do niej wystarczająca ilość substancji odżywczych. W tym momencie komórki w nosie zwiększają produkcję wydzieliny i zaczyna się katar polekowy. 

Jakie są objawy kataru polekowego?

Katar polekowy objawia się produkcją wydzieliny nawet jeśli przeziębienie masz dawno za sobą. Ciągły katar towarzyszy ci cały dzień, a do tego może dochodzić do chrapania, wysychania gardła, strupków w nosie, obrzęku nosa i bólu głowy. U chorego na katar polekowy nos funkcjonuje normalnie tylko po użyciu kropli do nosa. Po kilku godzinach przerwy od użycia sprayu do nosa pojawia się uczucie zatkanego nosa często większe niż przy katarze, ponieważ w skrajnych przypadkach nie jesteś w stanie w ogóle oddychać przez nos. 

Jak wygląda leczenie kataru polekowego?

Przed podjęciem leczenia lekarz laryngolog wykonuje badanie wziernikowe nosa i ocenia stan nosa. Leczenie polega na odstawieniu leków, które wywołują nieżyt nosa. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ odstawienie z dnia na dzień wiąże się z koniecznością funkcjonowania z zatkanym nosem. Warto stopniowo odstawiać lek, od którego jest się uzależnionym i zastępować go roztworami nawilżającymi śluzówkę nosa. Można skorzystać również z roztworów hipertonicznych lub glikokortykosteroidów. Pamiętaj jednak, by nie sięgać po nie bez konsultacji z lekarzem. W ostateczności można wykonać zabieg polegający na korekcji małżowin nosowych, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. 

Jak zapobiegać katarowi polekowemu?

Zapobieganie katarowi polekowemu jest dosyć łatwe. Wystarczy w miarę możliwości unikać stosowania kropli i sprayów do nosa oraz zażywania substancji, które one zawierają. Jeśli katar powoduje, że “umierasz” i musisz zniwelować jego objawy możesz używać kropli typu Acatar czy Vicks Sinex, jednak pamiętaj, aby nie robić tego dłużej niż 5 dni. NIGDY nie stosuj kropli na katar na alergię, ponieważ oznacza to stosowanie ich przez dłuższy czas co prowadzi do uzależnienia. Pamiętaj również, że bez kropli i sprayów do nosa jesteś w stanie wyleczyć katar. 

Jeśli masz problem z katarem polekowym zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje cię do konkretnego specjalisty. 

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.