Jaskra

Jaskra

6 lutego 2022 Bez kategorii 0

Jaskra to grupa chorób oczu prowadząca do zawężania pola widzenia, co może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Dzieje się tak, z powodu zaniku nerwu wzrokowego, czemu towarzyszy zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Warto wiedzieć, że jaskra nie jest chorobą występującą tylko u osób starszych. Najczęściej diagnoza jest stawiana po 40 roku życia. Na jaskrę choruje na świecie około 70 milionów ludzi a w Polsce około 200 000 osób. Często jaskra jest wykrywana przy badaniach kontrolnych u okulisty, ponieważ zwykle nie daje ona żadnych zauważalnych objawów. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, rodzaje, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania jaskrze. 

Jakie są przyczyny jaskry? 

Jaskra bierze się ze zbyt wysokiego ciśnienia w gałce ocznej, które wzrasta bardzo powoli uszkadzając nerw wzrokowy. Najczęściej jest to choroba dziedziczna, której zachorowaniu sprzyja: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, spadki ciśnienia tętniczego, krótkowzroczność, miażdżyca, wysoki cholesterol LDL  i cienka budowa rogówki. Osoby, u których ktoś w rodzinie choruje na jaskrę powinny zwrócić szczególną uwagę na wykonywanie badań, ponieważ są bardziej narażone na zachorowanie niż osoby, u których bliskich jaskra nie wystąpiła.

Jakie są rodzaje jaskry? 

Jaskra otwartego kąta polega na blokowaniu odpływu płynu ocznego przez zamykanie się otworków beleczkowania, co potocznie ujmując przypomina zatkanie węża ogrodowego. 

Jaskra zamkniętego kąta polega na blokowaniu przepływu płynu ocznego spowodowanego zetknięciem się lub zrośnięciem tęczówki z rogówką.

Jakie są objawy jaskry?

Jaskra często objawia się światłowstrętem, bólem oczu, silnym zaczerwienieniem oczu, widzeniem aureoli wokół źródła światła, zwężeniem pola widzenia i pogorszeniem wzroku. Dodatkowo oczy mogą być twarde w dotyku i może wystąpić ból głowy tuż nad łukiem brwiowym. Dolegliwości mogą dotyczyć jednego lub obu oczu. Niestety najczęściej jaskra jest bezobjawową chorobą, co utrudnia jej wczesne wykrycie. 

Jak wygląda leczenie jaskry?

Po zdiagnozowaniu jaskry najczęściej stosuje się krople do oczu, mające za zadanie obniżyć ciśnienie w oku. Krople hamują wydzielanie lub zwiększają przepływ wodnistej cieczy, aby mogła poprawnie krążyć. W zależności od stopnia zaawansowania lekarz okulista dobiera odpowiednie krople. Nigdy nie dobieraj ich samemu, ponieważ bardziej sobie zaszkodzisz zamiast pomóc. Krople na jaskrę mają wiele skutków ubocznych dlatego konieczna jest konsultacja z okulistą, celem doboru odpowiednich kropel. Można wykonać również zabieg chirurgiczny na jaskrę (laserowy lub operację), który ma na celu umożliwić wypłynięcie cieczy z przedniej komory oka. Warto zaznaczyć, że jaskry nie da się wyleczyć, można jedynie zahamować jej postęp i nie dopuścić do utraty wzroku. Jednak nie jesteśmy w stanie odwrócić skutków, jakie spowodowała choroba, dlatego bardzo ważne jest szybkie zdiagnozowanie choroby i podjęcie leczenia. 

Czym różni się jaskra od zaćmy? 

Jaskra i zaćma to całkowicie dwie różne choroby. Główną różnicą jest to, że postęp zaćmy można odwrócić, a nieleczona jaskra prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Łączy te 2 choroby jedynie to, że obie dotyczą oczu. 

Jaskra – prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego poprzez zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Często nie daje objawów, poza stopniową utratą wzroku. Chorują na nią osoby po 40 roku życia. Jaskra jest nieuleczalna, można jedynie spowolnić postęp choroby.

Zaćma – to zmętnienie soczewki oka, powodujące zaburzenia ostrości widzenia. Najczęściej występuje u osób starszych. Można ją wyleczyć poprzez zabieg operacyjny polegający na usunięciu zmętniałej soczewki i wstawienie sztucznej. Ważne, aby podjąć leczenie odpowiednio wcześnie, ponieważ obie te choroby mogą doprowadzić do utraty wzroku.

Jak zapobiegać jaskrze?

Jedynym skutecznym sposobem przeciwdziałania jaskrze jest regularne badanie wzroku i konsultacje z okulistą. Poza tym warto dbać o odpowiedni poziom cukru we krwi, rzucić palenie papierosów i dbać o odpowiednią masę ciała. Zdrowy tryb życia zmniejsza ryzyko zachorowania na jaskrę, jednak nie da się w 100% zagwarantować, że pomoże to uniknąć choroby. 

Jeśli chcesz zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.