Jak pomóc dziecku z nadwagą?

Jak pomóc dziecku z nadwagą?

2 października 2022 Bez kategorii 0

Nadwaga u dzieci i młodzieży jest coraz częstszym zjawiskiem. Pomimo, że nie jest chorobą zakaźną to nie należy jej bagatelizować. Nadwaga to nie tylko kwestia estetyki, samoakceptacji i braku akceptacji ze strony rówieśników. Może ona prowadzić do rozwoju wielu chorób takich, jak: cukrzyca, miażdżyca, choroby serca, zwyrodnienie stawów czy niedoczynność tarczycy. W większości przypadków za nadwagę u dzieci odpowiedzialni są rodzice, którzy ignorują nadmierny przyrost masy ciała. Im szybciej rodzice zareagują tym większa szansa, że dziecko wróci do odpowiedniej wagi i dobrego samopoczucia. W tym artykule dowiesz się jak pomóc dziecku z nadwagą. 

Czy dziecko wyrośnie z nadwagi?

Nadwaga czasami bywa uwarunkowana genetycznie, jednak w większości przypadków determinują ją czynniki środowiskowe. Wyrośnięcie dziecka z nadwagi jest możliwe tylko w momencie, gdy zmieni ono swoje nawyki żywieniowe. Zamiast czekać aż dziecko wyrośnie z nadwagi lepiej pomóż mu zadbać o dietę i aktywność fizyczną. 

Czy z nadwagą u dziecka należy iść do lekarza?

Zastanawiając się, jak pomóc dziecku z nadwagą często rodzice rozważają udanie się do lekarz. Warto to zrobić, ponieważ nadwaga może wynikać z problemów z tarczycą lub układem nerwowym. Pediatra zdiagnozuje przyczynę i wyda zalecenia, które pomogą dziecku przywrócić masę ciała do normy. Gdy okaże się, że przyczyną nadwagi jest choroba wtedy lekarz pomoże dobrać odpowiednie leczenie. Jeśli nadwaga wynika z czynników środowiskowych, wtedy zalecone zostaną: zmiana sposobu odżywiania i większa aktywność fizyczna. Warto wiedzieć, że do siódmego roku życia nie stosuje się diet odchudzających, które są normalnie stosowane przez osoby dorosłe. 

Jak sprawdzić czy dziecko ma nadwagę?

Aby sprawdzić czy twoje dziecko ma nadwagę warto obliczyć jego BMI. Jest to wskaźnik pozwalający na szybką ocenę stanu fizycznego organizmu. Należy do tego wskaźnika podchodzić z dystansem, ponieważ w przypadku osób z dużą masą mięśniową pokazuje on błędny wynik, jednak w większości przypadków jest on bardzo przydatny. Aby obliczyć BMI najlepiej skorzystać z kalkulatora BMI, a następnie zinterpretować wynik. 

mniej niż 16 – wygłodzenie
16 – 16,99 – wychudzenie
17 – 18,49 – niedowaga
18.5 – 24,99 – waga prawidlowa
25 – 29,90 – nadwaga
30 – 34.99 –  I stopień otyłości
35 – 39.99 – II stopień otyłości
powyżej 40 – skrajna otyłość

Jak pomóc dziecku z nadwagą? 

Zanim odpowiemy na pytanie, jak pomóc dziecku z nadwagą warto zastanowić się czy kupowanie dziecku batoników i branie go na pizzę lub do restauracji typu fast-food pomaga zachować zdrowie i odpowiednią masę ciała. Pamiętaj, że jesteś przykładem do naśladowania dla swojego dziecka, dlatego odwzorowuje ono twoje nawyki żywieniowe. Aby pomóc dziecku z nadwagą warto podjąć takie kroki, jak: 

Aktywność fizyczna – jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Wspólne spacery, bieganie, jazda rowerem czy granie w piłkę są dobrym pomysłem na spędzanie czasu razem i budowanie relacji z dziećmi. 

Słodycze i słodkie napoje – Warto ograniczyć spożycie słodyczy i słodkich napojów w ciągu dnia. Zwróć również uwagę na to, aby nie nagradzać dziecka słodyczami.

Odpowiednie porcje posiłków – Nie dokładaj dziecku dodatkowych porcji i nie chwal za spożywanie większych ilości jedzenia. Po obiedzie warto szybko sprzątnąć stół, aby uniknąć pretekstów do zjedzenia dokładki. Jeśli dziecko nie chce zjeść pełnej porcji, nie namawiaj go do jedzenia na siłę. Warto również podawać posiłki w małych porcjach, na małych talerzach i uczyć dziecko jeść powoli. 

Wspólne zakupy – Zabieraj dziecko na wspólne zakupy i ucz je, że warto czytać skład produktów przed ich zakupem. Podczas wspólnych zakupów daj dziecku zadanie, żeby wybrało chociaż 2 warzywa i 2 owoce, które będzie jadło jednocześnie odpuść namawianie go na inne dopóki nie wyrazi chęci ich zjedzenia. 

Nie porównuj i nie oceniaj – pod żadnym pozorem nie wytykaj dziecku nadwagi poprzez mówienie mu, że jest grube. Nie zwracaj się do dziecka “pączusiu” lub innymi tego typu słowami. Pamiętaj, że dzieci nie mają jeszcze ukształtowanego silnego poczucia własnej wartości, a takim zachowaniem skutecznie obniżysz samoocenę swojego dziecka. Nie wolno również porównywać swojego dziecka do jego rówieśników, bo w ten sposób sprawisz, że będzie się czuło gorsze od innych. 

Jeśli Twoje dziecko ma problem z nadwagą zadzwoń do nas i umów się na wizytę u pediatry, który pomoże ci zdiagnozować jej przyczynę i pomoże w jej leczeniu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat przyczyn, skutków i leczenia nadwagi oraz otyłości przeczytaj artykuł na naszej stronie internetowej poświęcony temu zagadnieniu.