Grzybica skóry

Grzybica skóry

10 października 2021 Bez kategorii 0

Grzybica skóry to choroba należąca do grupy chorób zakaźnych wywoływanych przez grzyby. Mogą dostać się one na skórę człowieka w różny sposób min. od zwierząt, przedmiotów i innych ludzi. Jest to jedna z najczęstszych chorób skóry, z jaką pacjenci zgłaszają się do dermatologa. Nie jest to dziwne, ponieważ łatwo jest zarazić się tą chorobą. Na pierwszy rzut oka łatwo pomylić grzybicę z innymi chorobami skóry, co może prowadzić do opóźnienia diagnozy i leczenia. Choroba ta jest dosyć irytująca, ponieważ trudno się jej pozbyć i ma tendencje do nawracania. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania grzybicy skóry.

Jakie są przyczyny grzybicy skóry?

Nie każdy kontakt z dermatofitami lub innymi grzybami kończy się zakażeniem. Organizm często potrafi sam zwalczyć infekcję grzybiczą. Niestety wystarczy drobny spadek odporności i ryzyko zakażenia drastycznie wzrasta. Wydawać się może, że grzybica jest wynikiem braku dbałości o higienę ciała. To właśnie zbyt częsty kontakt z detergentami do mycia ciała sprawia, że pożyteczne bakterie zostają zmyte ze skóry, co pozbawia jej ochrony. Grzybicą skóry zarazisz się poprzez noszenie pożyczonego obuwia, korzystając z publicznych toalet, dotykając psów i kotów oraz nosząc źle dobrane obuwie. Grzyby przedostają się również na narzędziach do wykonywania zabiegów, takich jak manicure i pedicure.

Jakie są objawy grzybicy skóry?

Grzybica objawia się niejednoznacznie, zwykle w postaci złuszczającego się rumienia. Na jego obrzeżach znajdziesz grudki, pęcherze lub krostki. Grzybica może obejmować również paznokcie, jamę ustną, srom i pochwę. Zmiany skórne zazwyczaj są swędzące lub piekące i szybko namnażają się. Najczęstszymi miejscami, na których je zauważysz są: szyja, twarz, pachy, przedramiona ręce i stopy. Zmian nie wolno drapać ani dotykać, ponieważ powoduje to roznoszenie się grzybów na skórze. 

Jak wygląda leczenie grzybicy? 

Przed podjęciem leczenia wykonuje się diagnostykę polegającą na badaniu mykologicznym. Polega to na zebraniu wymazów z poszczególnych miejsc skóry i zbadaniu ich laboratoryjnie. Gdy wynik takiego badania okaże się pozytywny zostaje podjęte leczenie. Polega ono na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych przez około 2 tygodnie. Jeśli okażą się one nieskutecznie wtedy lekarz wprowadza leczenie farmakologiczne. 

Jak zapobiegać grzybicy skóry?

Grzybica skóry najczęściej przenosi się, gdy masz kontakt z rzeczami używanymi przez inną osobę. Dotyczy to grzebieni, ręczników, pościeli, obuwia i ubrań. Wypożyczanie obuwia narciarskiego, łyżew czy kupowanie używanego obuwia niesie ze sobą ryzyko zachorowanie na grzybcę. Zastanów się czy nie lepiej wydać pieniądze na nowe buty narciarskie lub łyżwy, zamiast je wypożyczyć i zaoszczędzone pieniądze wydać w aptece na preparaty przeciwgrzybicze. Noszenie używanego obuwia nie oznacza, że od razu zachorujesz na grzybicę. Jednak, gdy Twój organizm będzie osłabiony może poddać się infekcji. Pamiętaj, aby obuwie i skarpety, które nosisz były z przewiewnych materiałów. Grzyby dobrze rozwijają w ciepłym i wilgotnym środowisku. Uważaj również podczas kontaktu z nieznajomymi zwierzętami, ponieważ możesz zarazić się grzybami znajdującymi się w ich sierści. 

Jeśli podejrzewasz u siebie grzybicę skóry zadzwoń do nas i umów się na konsultację z naszym specjalistą dermatologiem. Więcej szczegółów o poradni dermatologicznej znajdziesz tutaj