Gruźlica

Gruźlica

21 czerwca 2020 Bez kategorii 0

Gruźlica to choroba zakaźna wywoływana przez infekcję bakteryjną, a dokładnie przez prątki gruźlicy ludzkiej. Mogą one zaatakować każdy z układów naszego organizmu. Wtedy mówimy o gruźlicy płuc, układu moczowego lub kości. Najczęściej spotykana jest gruźlica płuc. Prątki gruźlicy są mało wrażliwe na suche powietrze, mogą długo przebywać w zakurzonym miejscu. Nie są jednak wrażliwe na wysoką temperaturę i promienie UV.

Jak przebiega zakażenie gruźlicą?

Przyczyną zakażenia są prątki gruźlicy przenoszone drogą kropelkową, gdy chory kicha, kaszle lub krztusi się. Wtedy osoby w otoczeniu chorego wdychają prątki gruźlicy wraz z powietrzem. Oznacza to, że możemy się zarazić gruźlicą głównie przez kontakt z drugim człowiekiem. Bardzo rzadko możemy zaobserwować roznoszenie gruźlicy poprzez spożywanie mięsa i przetworów pochodzących ze zwierząt, które chorowały na gruźlicę.

Kto najczęściej choruje na gruźlicę?

  • Ludzie zakażeni wirusem HIV
  • Osoby nadużywające alkoholu
  • Osoby po 65 roku życia
  • Bezdomni korzystający z noclegowni
  • Palacze
  • Chorzy na nowotwory
  • Diabetycy (cukrzycy)

Jakie są objawy gruźlicy?

Gruźlica jest często późno zdiagnozowana ze względu na jej niejednoznaczne objawy. Pierwsze objawy nie skłaniają chorych do pójścia do lekarza. Te objawy to między innymi: gorączka, spadek apetytu, intensywna potliwość w nocy. Łatwo pomylić je z przeziębieniem lub grypą. W dalszym przebiegu choroby najczęstsze objawy to: suchy kaszel trwający dłużej niż 3 tygodnie, duszności i ból w klatce piersiowej.

Leczenie gruźlicy

Leczenie gruźlicy trwa około pół roku. Polega na izolacji chorego i pobycie w szpitalu. Gruźlica leczona jest antybiotykami takimi, jak np. Rifampicyna. Pacjent przez cały czas choroby pozostaje pod nadzorem lekarza, nawet gdy objawy miną. Leczenie gruźlicy jest w Polsce bezpłatne.

Jak zapobiegać zachorowaniu na gruźlicę?

Istnieje szczepionka przeciw gruźlicy, która jest obowiązkowa. Podaje się ją jednorazowo noworodkowi, niedługo po porodzie.

UWAGA!

Jeśli zauważyłeś u siebie przewlekły kaszel i duszności zgłoś się do lekarza.

Jeśli jesteś chory na gruźlicę stosuj się do zaleceń lekarza i nie podejmuj działań na własną rękę. Unikaj kontaktu z innymi ludźmi.

Jeżeli jesteś rodzicem zaszczep swoje dziecko przeciw gruźlicy.