Demencja Starcza

Demencja Starcza

6 czerwca 2021 Bez kategorii 0

Demencja starcza (zwana również otępieniem starczym) to choroba, która charakteryzuje się dość niepokojącymi objawami natury psychicznej. Upośledza ona pracę mózgu chorego znacząco obniżając jego sprawność. Przyczyną demencji może być choroba Alzheimera, otępienia, choroba Parkinsona lub wodogłowie. Objawia się ona poprzez zaburzenia pamięci świeżej i problemem z przyswajaniem informacji. Demencji niestety nie da się cofnąć ani całkowicie wyleczyć. Dlatego jest to bardzo groźna choroba. Dzięki wczesnemu zdiagnozowaniu tej choroby i dzięki odpowiedniej terapii można znacząco spowolnić jej postęp W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia demencji.

Jakie są przyczyny demencji? 

Demencja starcza jest wywoływana przez zmiany degradacyjne w tkankach mózgu. Procesom degeneracyjnym sprzyjają czynniki genetyczne, wiek oraz czynniki zewnętrzne. Do czynników zewnętrznych zalicza się min. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zażywanie środków psychoaktywnych, otyłość, nieleczone nadciśnienie tętnicze, brak wysiłku fizycznego i zaburzenia lipidowe. Demencja często występuje wraz z chorobą Alzheimera, Parkinsona i otępieniem (naczyniowym, czołowo skroniowym i mieszanym).

Jakie są objawy demencji starczej? 

Demencja starcza postępuje stopniowo. W przeciwieństwie do innych chorób, w przypadku których objawy pojawiają szybko, w przypadku demencji z czasem zauważysz postęp choroby. Pierwsze objawy, takie jak zapominanie słów, problemy z przyswajaniem informacji, czy zaburzenia pamięci świeżej prawdopodobnie zbagatelizujesz. Pomyślisz sobie, że masz gorszy dzień albo to na pewno wina pogody. To naturalna reakcja na zagrożenie w postaci mentalnego odsuwania niebezpieczeństwa. Warto w takiej sytuacji nie bać się i udać się do lekarza POZ skonsultować zauważone symptomy. Zwłaszcza, że w dalszej fazie choroby występują objawy, takie jak: problemy z zapamiętywaniem, dezorientacja, zaburzenia zachowań oraz problemy z podstawowymi czynnościami np. samodzielnym chodzeniem.

Czy demencja i Alzheimer to to samo?

Nie jest to to samo. Demencją określamy grupę zaburzeń poznawczych, a choroba Alzheimera jest jedną z chorób otępiennych. W skład chorób z grupy zaburzeń poznawyczych wchodzą: 

  • Choroba Alzheimera (więcej o Alzheimerze znajdziesz tutaj)
  • Otępienie z ciałami Lewy’ego
  • Otępienie naczyniowe
  • Choroba Parkinsona
  • Otępienie mieszane

Jak wygląda diagnostyka demencji starczej?

Zanim zostanie podjęte leczenie demencji należy wykonać diagnostykę, która polega na wykonaniu testu MMSE lub test zegara. Test MM polega na odpowiedzeniu na różne pytania. Jeśli wynik testu będzie niższy niż 24 oznacza to, że należy kontynuować dalszą diagnostykę. Badanie z zegarem ma podobny cel. W zależności od tego w jaki sposób pacjent narysuje zegar, oraz jak umieści na nim godziny świadczy o tym, czy można podejrzewać u niego demencję, czy też nie. Mogą zostać również wykonane badania hormonów tarczycowych we krwi, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Zaawansowaną diagnostykę demencji przeprowadza specjalista neurolog. 

Jak wygląda leczenie demencji starczej?

Demencji nie da się cofnąć ani całkowicie wyleczyć. Można jedynie spowolnić jej postęp. Polega to na wykonywaniu zabiegów odprowadzenia nadmiaru płynu mózgowo-rdzeniowego z czaszki lub zażywaniu leków. Zazwyczaj są to Inhibitory cholinesterazy lub odpowiednia suplementacja (w łagodniejszych przypadkach). Jest to bardzo bolesna choroba zarówno dla chorego jak i jego otoczenia dlatego najważniejsze jest, aby od razu iść do lekarza, gdy zauważysz coś niepokojącego. Nie czekaj, ponieważ czekanie pozwala chorobie rozwijać się. 

Aby zostać naszym pacjentem wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.