Czkawka

Czkawka

19 czerwca 2022 Bez kategorii 0

Czkawka polega na mimowolnym skurczu mięśni międzyżebrowych odpowiedzialnych za wciąganie powietrza do płuc. Równocześnie dochodzi do zamknięcia krtani na poziomie głośni, przez co dopływ powietrza zostaje przerwany. Wskutek tego pojawia się nieprzyjemny dźwięk wraz z drżeniem całego ciała. Zwykle występuje w częstotliwości do kilkunastu razy na minutę. Czkawka często pojawia się po spożyciu zbyt zimnego lub gorącego jedzenia lub na skutek przejedzenia. Występuje częściej u dzieci, ponieważ mają one niewystarczająco rozwinięty układ trawienny.. W tym artykule poznasz przyczyny, sposoby leczenia i zapobiegania czkawce. 

Jakie są przyczyny czkawki?

Czkawka najczęściej ma swoją przyczynę w zbyt szybkim spożywaniu jedzenia, ponieważ wtedy połykamy dużą ilość powietrza. Wynika ona również ze spożywania zbyt zimnego lub gorącego jedzenia. Nie bez znaczenia pozostaje ilość spożytego alkoholu, ponieważ drażni on zakończenia nerwowe. Czkawka może również brać się z nadmiernego stresu, który znacząco zwiększa ryzyko jej wystąpienia. Picie dużej ilości napojów gazowanych również sprzyja częstszemu pojawianiu się czkawki, dlatego warto ograniczyć ich spożycie w ciągu dnia.

Jaką rolę pełni czkawka w organizmie człowieka?

Wydawać się może, że czkawka jest zupełnie niepotrzebna. Jednak jest to naturalna reakcja fizjologiczna, która ma chronić organizm człowieka przed zachłyśnięciem się. To właśnie z tego powodu czkawka pojawia się przy szybkim przełykaniu pokarmu lub zbyt dużej ilości wypitego napoju, bowiem podczas tych czynności dostaje się do płuc zbyt duża ilość powietrza. 

Sposoby na czkawkę 

  • Wstrzymanie powietrza – Jest to jedna ze skuteczniejszych metod walki z czkawką, polegająca na wciągnięciu powietrza i wstrzymaniu go. Powoduje to wzrost dwutlenku węgla w organizmie i niweluje czkawkę.
  • Picie wody – wypicie zimnej wody małymi łykami pomaga zapanować nad pracą przepony, dzięki czemu można pozbyć się czkawki.
  • Cukier – Posypanie cukru na język, odczekanie chwilę, a następnie przełknięcie go pomaga w rozluźnieniu strun głosowych, co niweluje czkawkę
  • Przestraszenie się – Jeśli dasz komuś przestraszyć się to odruchowo wciągniesz dużą ilość powietrza i ją wstrzymasz dzięki czemu pozbędziesz się czkawki
  • Żucie suchego chleba – Pozwala na stymulowanie nerwu błędnego, dzięki czemu niweluje czkawkę
  • Cytryna – Zjedzenie kilku plastrów lub wypicie soku z cytryny pomaga w walce z czkawką
  • Zatkanie uszu – Włożenie palców do uszu na około 20-30 sekund stymuluje nerw błędny, który jest połączony z przeponą, co powoduje zniwelowanie czkawki.  

Czy czkawka może być objawem choroby? 

Jeśli żaden z domowych sposobów na czkawkę nie pomógł, a ta pojawia się regularnie to może być ona objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, wrzodów żołądka, zapalenia krtani, cukrzycy, czy powiększenia tarczycy. Gdy regularnie dopada cię czkawka warto udać się na badanie RTG klatki piersiowej, aby zdiagnozować przyczynę. 

Jak zapobiegać czkawce? 

Aby zapobiec czkawce należy wolniej spożywać pokarm i nie doprowadzać do przejedzenia. Lepiej zjeść mniej a częściej niż rzadziej i przejeść się. Warto również zrezygnować z gorących i mocno pikantnych potraw, ponieważ podrażniają one błonę śluzową żołądka i powodują wypłynięcie kwasu żołądkowego do przełyku. Należy również ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, ponieważ drażni i rozszerza przełyk przez co ułatwia połykanie większych ilości powietrza, co powoduje pojawienie się czkawki.