Podejrzenie Covid-19

Podejrzenie Covid-19

25 października 2020 Bez kategorii 0

Dopadła Cię infekcja, kaszlesz, kichasz, boli Cię gardło i czujesz się osłabiony. Możliwe, że to przeziębienie lub grypa. Duża część objawów koronawirusa (Covid-19) pokrywa się z objawami przeziębienia i grypy. Dlatego gdy infekcja dostanie się do naszego organizmu nie jesteśmy w stanie ocenić czy jesteśmy chorzy na grypę czy koronawirusa. W tym artykule dowiesz się jakie są objawy oraz co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie zakażenie Covid-19.

Jakie są objawy koronawirusa?

Koronawirus objawia się gorączką, zmęczeniem, bólem mięśni, zapaleniem spojówek, trudnościami w oddychaniu i bólem w klatce piersiowej. Jednak są to objawy bardzo niejasne i można pomylić je z przeziębieniem lub grypą. Charakterystycznymi objawami koronawirusa (Sars-CoV-2) są utrata węchu oraz smaku. 

Co zrobić gdy podejrzewasz u siebie Covid-19?

Pozostań w domu i zadzwoń do przychodni, do której jesteś zapisany aby umówić się na teleporadę. Podczas teleporady lekarz skieruje cię na test na koronawirusa. 

Poinformuj pracodawcę o zaistniałej sytuacji. Na czas nieobecności w pracy przysługuje ci zwolnienie lekarskie.

Gdy otrzymasz skierowanie na test udaj się do punktu pobrań (listę punktów pobrań znajdziesz tutaj). Postaraj się dotrzeć tam nie korzystając z komunikacji miejskiej. Jeśli nie masz takiej możliwości powiedz o tym lekarzowi podczas teleporady. Lekarz zleci wtedy wykonanie testu u ciebie w domu. Wynik testu znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta. Poinformuje cię o nim również twój lekarz POZ.

Jeśli wynik jest negatywny to koniec postępowania. Jeśli wyszedł wynik pozytywny twój lekarz POZ zdecyduje czy możesz leczyć się w domu, czy konieczna jest hospitalizacja.

W momencie pojawienia się informacji o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa sanepid poprosi cię o przygotowanie listy osób, z którymi miałeś kontakt, aby nałożyć na nie 10 dniową kwarantannę lub objąć nadzorem epidemiologicznym.

Zainstaluj aplikację kwarantanna domowa. Możesz ją pobrać z Google Play lub App Store. Jeśli nie masz smartfona nie musisz jej instalować.

Izolacja trwa 10 dni. Jeśli w tym czasie objawy miną zostaniesz z niej zwolniony i będziesz mógł normalnie funkcjonować.

Jeśli w trakcie izolacji poczujesz się gorzej natychmiast zadzwoń na pogotowie i powiedz co ci się dzieje. 

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza a następnie przynieś ją do nas.