Co zrobić gdy dziecko nie może zasnąć?

Co zrobić gdy dziecko nie może zasnąć?

6 października 2019 Bez kategorii 0

Nadchodzi wieczór a dziecko zamiast się położyć spać, nie chce oderwać się od zabawy. Często myślisz, że jeśli dziecko się zmęczy wieczorem to na pewno pójdzie grzecznie spać. Niestety jest odwrotnie. Kiedy dziecko zaangażuje się w budowanie zamku z klocków lub jakąkolwiek inną zabawę, nawet nie myśli o tym żeby położyć się spać.

Jak rozwiązać tę sytuację?

Dziecku potrzebna jest wieczorna rutyna. Ważne jest aby takie czynności jak kolacja, kąpiel, mycie ząbków, czytanie bajeczki na dobranoc i położenie się spać były wykonywane codziennie w tej samej kolejności. Dlatego nie daj się namówić na dodatkową wieczorną zabawę, bo wtedy nie ma szans, że dziecko pójdzie wcześnie spać.

Wywietrz sypialnię dziecka przed snem, dzięki temu dziecko będzie mogło oddychać świeżym powietrzem co ułatwi zasypianie. Możesz również podać dziecku herbatkę z melisy jeśli danego dnia jest bardzo „nakręcone” np. nową zabawką i nie może się  od niej oderwać. Może również być zestresowane następnym dniem, gdy na przykład czeka je pierwszy dzień w przedszkolu, wtedy warto porozmawiać i pomóc się wyciszyć dziecku. Bardzo istotne jest również aby minimum godzinę przed snem dziecko nie korzystało z żadnych urządzeń elektronicznych (telefon, telewizor, laptop, tablet itd.) gdyż światło niebieskie, które wydzielają ekrany tych urządzeń pobudza człowieka.

Warto również zadbać o to by w miejscu, w którym dziecko śpi panowała cisza i zaciemnienie. Gdy będzie jasno i głośno, nie ma szans, że dziecko zaśnie, ponieważ będzie wybijane ze snu różnymi bodźcami.

Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz wykluczyć chorobowe przyczyny bezsenności, zrobić badania zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 80 i umów się na wizytę.