Ból głowy

Ból głowy

18 września 2022 Bez kategorii 0

Ból głowy to częsta dolegliwość spotykająca człowieka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. W większości przypadków samoczynnie znika jednocześnie nie stanowiąc zagrożenia dla zdrowia. Są jednak przypadki, w których trwa on dłużej i jest objawem choroby. Najczęstszymi przyczynami bólu głowy są: przemęczenie, niedobór snu, napięcie mięśni podczas snu i nadużywanie alkoholu. Dolegliwość ta powstaje na skutek rozszerzania się naczyń krwionośnych, które jest naturalną reakcją organizmu na czynnik zewnętrzny. Ból może być pulsujący, uciskowy, jednostronny lub obustronny. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, rodzaje, sposoby leczenia i zapobiegania bólom głowy.   

Jakie są rodzaje bólów głowy?

Samoistny ból głowy – to taki, którego nie wywołała żadna choroba. Częstą przyczyną tego bólu jest nieprawidłowe wydzielanie neuroprzekaźników przez mózg. Czynnikami wywołującymi samoistny ból głowy mogą być również zmiany w naczyniach lub nerwach. W przypadku tego rodzaju bólu głowy nie stwierdza się występowania zmian strukturalnych w mózgu. Jego przyczyną są najczęściej czynniki środowiskowe i można go względnie szybko pokonać lekami bez recepty. 

Wtórny ból głowy – to taki, w przypadku którego mamy do czynienia z przemieszczaniem się lub uciskiem naczyń żylnych, tętnic lub opon mózgowych. W najprostszych słowach wtórny ból głowy jest konsekwencją toczącej się choroby w organizmie takiej, jak np. zapalenie zatok lub grypa. Występują one rzadziej niż samoistne bóle głowy. 

Jakie są przyczyny bólu głowy?

Jednoznaczna przyczyna powstawania bólu głowy jest trudna do wskazania, ponieważ może być on spowodowany przez wiele czynników. Najczęstszymi przyczynami pojawienia się bólu głowy są: niedobór snu, stres, zmęczenie, zmiany pogody, nadużywanie alkoholu, choroby zębów, grypa, alergie i palenie papierosów. Dolegliwość ta występuje również, jako objaw nadciśnienia tętniczego, zapalenia zatok lub zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. 

Jak leczyć ból głowy?

Najszybszym sposobem na ból głowy jest zażycie tabletki przeciwbólowej zawierającej paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Najlepiej sięgnąć po tabletkę w momencie, gdy ból nie zdążył osiągnąć szczytowej fazy. Wśród leków na ból głowy znajdziemy min.: Apap, Ibuprom, Solpadeine, Efferalgan, Pyralginę, Polopirynę i Aspirynę. Pamiętaj, aby nie nadużywać leków tego typu, ponieważ prowadzi to do uzależnienia objawiającego się polekowym bólem głowy. Oprócz leków może okazać się pomocne regularne nawadnianie organizmu poprzez picie wody małymi łykami, zimne okłady na głowę, ciepła kąpiel i odpoczynek w zaciemnionym miejscu. Jeśli ból głowy powraca pamiętaj, aby go nie bagatelizować i wykonać badania krwi, RTG zatok, i rezonans magnetyczny głowy. 

Jak zapobiegać bólom głowy?

W profilaktyce bólów głowy ważne jest utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu, aby uniknąć odwodnienia, które pogarsza funkcjonowanie mózgu. Warto zadbać o regularny i zdrowy sen, ponieważ spanie zbyt krótko lub za długo przyczynia się do powstania bólu głowy. Staraj się unikać silnych ataków stresu, ponieważ może on doprowadzić do napadu bólu głowy lub migreny. Dbaj o regularną aktywność fizyczną, która pomoże ci dotlenić mózg i rozładować stres.

Klasterowy ból głowy

Klasterowy ból głowy pojawia się często w regularnych odstępach na przestrzeni kilku miesięcy, a następnie zanika. Występuje zazwyczaj po tej samej stronie głowy, pojawia się nagle i trwa od kilkunastu minut do kilku godzin. Dolegliwość ta występuje u ludzi w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka osoby między 20 a 50 rokiem życia. Dodatkowo występują objawy towarzyszące takie, jak min.: łzawienie oczu, opuchnięte powieki i potliwość twarzy. Leczenie klasterowego bólu głowy polega na farmakoterapii lub zabiegu chirurgicznym. Więcej informacji na temat tej dolegliwości znajdziesz tutaj.

Jeśli ból głowy nie ustępuje zadzwoń do nas i umów się na wizytę. Lekarz przeprowadzi diagnostykę i wprowadzi odpowiednie leczenie.