10 najczęstszych chorób

10 najczęstszych chorób

24 lipca 2022 Bez kategorii 0

Według danych GUS w Polsce umiera około 400-500 tysięcy ludzi każdego roku. Najczęstszą przyczyną zgonów są choroby układu krążenia, choroby kardiologiczne i nowotwory. Pomimo ogromnego postępu medycyny i nowoczesnych terapii nie jesteśmy w stanie wyleczyć niektórych chorób. Większość poniżej opisanych chorób ma swoją przyczynę w nieodpowiednim trybie życia, nadużywaniu alkoholu, zbyt małej aktywności fizycznej, nieodpowiedniej diecie i oddychaniu niezdrowym powietrzem. W tym artykule poznasz 10 najczęstszych chorób, na które umierają Polacy.

1.Choroby serca

Bardzo często Polacy zmagają się z chorobami serca, takimi, jak: zawał mięśnia sercowego, niewydolność serca i choroba wieńcowa. Przyczyną tych chorób są: nieodpowiednia dieta, nadmiar stresu, siedzący tryb życia, otyłość, cukrzyca, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Choroby serca objawiają się dusznościami, bólem w klatce piersiowej, osłabieniem organizmu i chronicznym zmęczeniem. 

2.Miażdżyca

Miażdżyca to choroba polegająca na odkładaniu lipidów wewnątrz ścian naczyń i tętnic i powstawaniem blaszki miażdżycowej. Powoduje to zwiększenie grubości ściany, przez co tętnice zwężają się i zostaje utrudniony przepływ krwi. Objawia się ona szybszym męczeniem się, zawrotami głowy, problemami z myśleniem, niedowładem, niewydolnością nerek i nadciśnieniem tętniczym. Przyczyną miażdżycy są: palenie papierosów, nieodpowiednia dieta, wysoki poziom cholesterolu LDL, cukrzyca i nieprawidłowa masa ciała. Więcej informacji na temat miażdżycy znajdziesz tutaj.

3.Udar mózgu 

Omawiając 10 najczęstszych chorób warto wspomnieć o udarze mózgu. Polega on na nagłym zatrzymaniu dopływu krwi do mózgu. O udarze mózgu mówimy, gdy mała lub duża tętnica, która ma za zadanie doprowadzenie krwi do mózgu ulega zamknięciu, zwężeniu lub pęknięciu. Jeśli mamy do czynienia ze zwężeniem lub zamknięciem wtedy jest to udar niedokrwienny. Gdy tętnica pęknie, wtedy mówimy o udarze krwotocznym mózgu. Czynnikami ryzyka są: nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia i czynniki genetyczne. Udar mózgu objawia się: problemami z mową, paraliżem twarzy, kłopotami z chodzeniem i bólem głowy. Więcej informacji na temat udaru mózgu znajdziesz tutaj

4.Nowotwory płuc

Nowotwór płuc to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u ludzi. Jego przyczyną są: palenie papierosów zarówno (bierne i czynne), narażenie na radon, i azbest oraz narażenie na kontakt z chemicznym zanieczyszczeniem powietrza. Nowotwór ten nie daje charakterystycznych objawów. Pojawiają się: odkrztuszanie krwistej wydzieliny i nawracające zapalenie płuc. W przypadku palaczy objawy te pojawiają się również w innych okolicznościach, zatem często bywają bagatelizowane. 

5.Nowotwory jelit

Rozrosty nowotworowe w obszarze jelit mogą mieć charakter łagodny lub złośliwy. Zaliczamy do nich raka jelita grubego i cienkiego. Rak jelita grubego objawia się min: zwężeniem się stolca, zaparciami i bólem przy wydalaniu kału. Nowotwór jelita cienkiego objawia się: nudnościami, wymiotami, biegunką, żółtaczką i utratą masy ciała w krótkim czasie. Można im zapobiec poprzez utrzymywanie masy ciała zgodnej z BMI (18,5-24,9), unikanie dymu tytoniowego, regularną aktywność fizyczną i udział w okresowych badaniach. 

6.Choroby wątroby

Wątroba to gruczoł odpowiadający za około 500 funkcji. Nie jest on unerwiona, zatem nie można poczuć jej bólu. W związku z tym diagnostyka chorób wątroby jest utrudniona, ponieważ pacjenci zazwyczaj udają się na badania, gdy coś ich boli. Wśród chorób wątroby można wymienić: marskość wątroby, ostrą niewydolność, chorobę Wilsona, przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby i raka wątrobokomórkowego. Profilaktyka chorób wątroby polega na unikaniu spożywania alkoholu i ograniczeniu tłuszczów zwierzęcych. Do tego warto wdrożyć profilaktykę wirusowego zapalenia wątroby.

7.Cukrzyca

Wśród 10 najczęstszych chorób nie mogło zabraknąć cukrzycy, czyli choroby metabolicznej wynikającej z zaburzenia działania insuliny w organizmie. Objawia się ona wzmożonym głodem, suchością w ustach, nagłą utratą masy ciała, szybkim męczeniem się i problemami z koncentracją. Aby zapobiec cukrzycy należy zmniejszyć ilość cukrów prostych w diecie, dbać o stabilność glikemiczną, być aktywnym fizycznie, ograniczyć spożycie alkoholu, rzucić palenie papierosów i zadbać o odpowiedni sen. Więcej informacji na temat cukrzycy znajdziesz tutaj.

8.Przewlekłe choroby dróg oddechowych

Pośród 10 najczęstszych chorób znajdziemy również przewlekłe infekcje dróg oddechowych. Należą do nich: Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, astma, gruźlica, bezdech senny, mukowiscydoza i Zespół Ostrej Niewydolności Oddechowej. Choroby dróg oddechowych wywoływane są przez palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza, dietę i czynniki genetyczne. Często objawiają się kaszlem, świszczącym oddechem, utratą tchu, bólem gardła, chrypką i katarem. 

9.Covid-19

Biorąc pod uwagę 10 najczęstszych chorób nie można pominąć Covid-19, który pojawił się na początku 2020 roku. Objawia się on bardzo wysoką gorączką, bólem głowy, mięśni, stawów, dusznością i katarem. Niektórzy mogą go przechorować bezobjawowo. Aby uniknąć zakażenia wirusem Covid-19 należy unikać dużych skupisk ludzi, często myć ręce i nie dotykać nimi twarzy oraz utrzymywać dystans od innych ludzi. Warto również rozważyć szczepienie przeciw Covid-19. Nasza przychodnia szczepi przeciw Covid-19. Aby umówić się na szczepienie zadzwoń do nas

10.Sepsa

Sepsa to choroba zagrażająca życiu i zdrowiu człowieka. Jest to nieprawidłowa odpowiedź organizmu na przebiegające zakażenie. Objawia się gorączką, zaburzeniem świadomości, przyspieszonym rytmem serca i oddechem, wysokim poziomem glukozy i leukocytów we krwi i wysypką. Aby zapobiec sepsie należy zachować środki higieny profilaktycznej (min. dezynfekcję dłoni) i zaszczepić się przeciw bakteriom wywołującym sepsę. Warto wiedzieć, że sepsą nie można zarazić się od innej osoby. Więcej informacji na temat sepsy znajdziesz tutaj.

W większości z 10 najczęstszych chorób metodą profilaktyki są regularne badania kontrolne.
Jeśli chcesz umówić się na badania zadzwoń do nas.